Wpis z mikrobloga

#druk3d #cnc #skanowanie3d #skanowanie

Mirki,

Potrzebuję wyciąć z blachy płytę łączącą skrzynię samochodową z silnikiem elektrycznym.
Głowny problem to odpowiednie rozmieszczenie otworów i współosiowość wałków.

1. mogę zrobić to chałupniczo z wiertarką, szlifierką i punktakiem
2. najlepsza opcja - Skan 3D (lokalnie nikt się tego podjąć nie chce)
3. Zwykłe zdjęcie (problem z precyzyjnym zwymiarowaniem)
4. ?
  • 14
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@Issac: do tego "dziurkacz kaletniczy" przez otwory zamiast szpilek i zrobione otworki w tekturze gdzie mają być, plus obrys markerem i masz wzór do wyciecia, to przyklejasz do płyty Alu i tniesz wg linii, wiercisz wg otworków, potem otwory powiększasz do rozmiaru pasującego na śruby szpilki (albo gwintuhesz czy jak tam uwazas
@Issac: robisz zdjęcie w rzucie od przodu, mierzysz w realu otwory+wymiary i sobie gdzieś zapisujesz "na brudno". Importujesz zdjęcie do Fusion 360, kalibrujesz wymiary, rysujesz wzornik w fusionie i albo sobie drukujesz go na drukarce 3d albo na kartce papieru. Problem, jak mi się wydaje solved. Masz tu na wideo jak sobie skalibrować wymiary w f360 na podstawie zdjęcia
https://www.youtube.com/watch?v=dUiIAb1YqeM
@Felonious_Gru: pewnie by było lepiej, tylko po co? I tak otwory robisz np pod M8 czy M10 śruby, czyli po 1mm luzu jak nic - dopiero jak to składasz i wałek wchodzi w kielich sprzęgła - to się centruje jakotako samo, a więcej nie potrzeba. Tak się składało silniki do skrzyń swapy w czacach polonezów/125p/maluchów i jak coś miało puścić - to nigdy płyta, jak już to częściej problem był z
@Felonious_Gru: bez przesady, ja takie rzeczy robiłem w czasach gdy najbardziej zaawansowaną zdolnością było "czy trzeba młotkiem dokręcić, czy wystarczy palcami", nikt się nie zastanawiał za bardzo - a to działało. Tu przykład flanszy między skrzynie malucha, a silnik 1.0fire z uno - zaawansowane pasowanie dospawywanych tulejek (w sensie po złożeniu - dospawane gdzie same się ułożą)
Pobierz hrumque - @Felonious_Gru: bez przesady, ja takie rzeczy robiłem w czasach gdy najbard...
źródło: comment_1638815483mQM09KIy6P6LCIrHQALsYw.jpg
@Issac: Skan 3d jest najlepszą opcją w przypadku skomplikowanych powierzchni, najlepsza opcja w takim przypadku to ktoś kumaty, znający CAD i mający dostęp do CMM ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Issac: może spróbuj zrobić jakiś w miarę dokładny odcisk na papierze czy kartonie i zeskanuj w normalnej drukarce. W pracy raz robiliśmy taki myk że zeskanowaliśmy papierowy szablon (co prawda w skanerze na kartki A3), potem w Corel Draw kolega utworzył te linie wektorowe i mieliśmy plik dxf. Można by jeszcze spróbować załadować to do jakiegoś CAD, tam mógłbyś jeszcze poprawić np. rozmiar otworów
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Leniek: a dokładność takiego skanu ? (Przy możliwie najlepszych warunkach oczywiście)
Nie jest potrzebny do tego Lidar, zwykłymi zdjęciami?