Wpis z mikrobloga

2223 + 1 = 2224

Tytuł: Sposób na Alcybiadesa
Autor: Edmund Niziurski
Gatunek: literatura dziecięca
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Liczba stron: 261
Ocena: ★★★★★★★★

Coś niecoś trzeba się pouczyć, choćby dla higieny.


Lubię wracać do książek z dzieciństwa. O tej konkretnej przypomniał mi wpis na tagu dotyczący Szatana z siódmej klasy. Pomyślałem sobie wtedy o Sposobie na Alcybiadesa, a tu Youtube wylosował mi tę piosenkę. Uznałem, że to znak.


Sama książka jest o czwórce łobuzów i nieuków, którzy są w stanie zrobić wiele żeby nie musieć nic robić. A już szczególnie żeby się nie uczyć. Gadanie dyrektora chłopcy pewnie mogliby jeszcze znieść, ale sytuacja staje się jednak poważna, kiedy przedstawiciel starszych roczników zwraca uwagę koleżeństwu, że ich postawa drażni Ciało (pedagogiczne) i zaburza naturalną równowagę między uczniami a gogami. Nasi bohaterowie dostają miesiąc na załagodzenie sytuacji. Mają dwa wyjścia – albo zacząć się uczyć, albo znaleźć sposób. Okazuje się, że w szkole z tradycjami, jaką jest szkoła im. Lindego, takie sposoby już istnieją. Zostały opracowane na przestrzeni lat, a w ich posiadaniu są starsze roczniki. Chłopcom udaje się jeden z takich sposobów kupić.

Trochę inaczej tę książkę zapamiętałem. Ta część, którą pamiętałem lepiej, ta po kupieniu sposobu, jest krótsza niż myślałem. Podobało mi się to „systemowe” spojrzenie na dwa ścierające się ze sobą ciała – pedagogiczne i uczniowskie. I przedstawienie tego drugiego jak swojego rodzaju podziemia. Podobało mi się przedstawienie szkoły z tradycjami, z uczniami zaangażowanymi w pozalekcyjne aktywności, z pełniącymi funkcje oficjalne i nieoficjalne. Podobał mi się sposób, w jaki autor opowiedział tę historię – z humorem, bardzo lekko. Podobała mi się cała historia i myślę, że jej morał jest bardziej skierowany do nauczycieli niż do uczniów. Może to dobry sposób wprowadzić taki pomysł jak lektury dla nauczycieli? W końcu:

Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie.


Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter
GeorgeStark - 2223 + 1 = 2224

Tytuł: Sposób na Alcybiadesa
Autor: Edmund Niziurski
G...

źródło: comment_1638790136oNjKvVrrC2rEeGIDUiEYzr.jpg

Pobierz
  • 3
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) (1 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-01-01 12:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: szkoła, dzieci

Jesteś pierwszym recenzentem tej książki tutaj :)

Podobne książki:
1\. Na oceanie nie ma ciszy (Dominik Szczepański) - najnowsza recenzja usera CarycaMokregoSniegu ★★★ (5.0 / 10) - Wpis »
2\. Czy wojny są nieuchronne? Czyli pokój, miłość