Wpis z mikrobloga

Możecie mi wytłumaczyć na chłopski rozum jak działa ryzyko walutowe na etf na GPW? Jeśli kupuje etf na sp500 za PLN a sp500 jest notowany w USD to wraz ze spadkiem wartości złotówki mój etf rośnie?
I jeszcze pytanie czy na GPW jest tylko jeden etf typu distributing a reszta accumulating?
#gpw #etf
  • 3
Możecie mi wytłumaczyć na chłopski rozum jak działa ryzyko walutowe na etf na GPW? Jeśli kupuje etf na sp500 za PLN a sp500 jest notowany w USD to wraz ze spadkiem wartości złotówki mój etf rośnie?


@Hamalesn: tak. Etf wyrażony w złotówkach rośnie. Tak jak etf w dolarach kupiony przez xtb czy tam mBank ma swoją wartość. A po sprzedaży masz więcej złotówek.

Inwestomat to opisał dokładnie.
@Hamalesn: Kupując jednostki udzałowe ETF stajesz się właścicielem akcji wchodzących w skład indeksu, który ten ETF ma naśladować. Ponieważ spółki wchodzące w skład indeksu SP500 w większości mają dochody w USD, to ich wartość również jest mierzona w USD. Mówi się, że w tym przypadku masz ekspozycję na dolara. Będzie on istotny z punktu widzenia zyskowności Twojej inwestycji.

Czy je kupisz na gpw za PLN czy we Frankfurcie za EUR, to