Wpis z mikrobloga

Pytanie frajera co chce się jeszcze załapać w ostatniej chwili na stare zasady:
Jesli do końca marca 2022 zalożę instalację choćby z trzech paneli, to podlegam pod stare zasady i później będę mógł to sobie swobodnie rozbudować do większej mocy?

Miałem zrobić remont dachu przed fotowoltaiką, ale on bedzie robiony dopiero kwiecień-maj, do marca zdąrzyłbym zrobić kawałek dachu i tam kilka paneli położyć.
#fotowoltaika #energetyka #elektryka
  • 19
@qwarqq: No ta ale żeby podwyższyć deklarowana moc i tak będziesz musiał poinformować zakład energetyczny, więc będzie pewnie aneks do umowy. Wątpię żeby po marcu nadal aneksowali po aktualnych warunkach.
@Mateos2: z tego co widze na alledrogo taki zestaw 10 paneli, ~4kw, to akurat w sam raz na ten kawałek dachu na którym mogę szybko zalożyć. Patrząc po przestrzeni którą mam na dachu i naświetleniu, to max do 8kw dociągnę finalnie. Ale sensowny falownik będę musiał mieć od początku.

Czytam wlasnie teksty typu: https://pstrade.pl/dlaczego-inwerter-ma-mniejsza-moc-od-paneli/ ale zobaczymy co z tego mi wyjdzie.

@ykk1: No własnie, hui ich wie co wymyślą. W
@qwarqq: nie czytaj takich poradników które są oparte o archaiczne parametry i są de facto materiałem marketingowym.
Popatrz raczej na płacz użytkowników którzy mają straty mocy przez lata bo instalator wcisnął in mały falownik żeby więcej zarobić.
Każdy normalny falownik teraz na rynku ma prawie stałą sprawność od 20 do 100% mocy.
A przy 1% mocy ma 95% sprawności.
Patrz na załączona kartę jako przykład
Mateos2 - @qwarqq: nie czytaj takich poradników które są oparte o archaiczne parametr...

źródło: comment_1638640005QgspgBz95xwwrlKtkbTFgV.jpg

Pobierz
boomie spadną ceny komponentów


@qwarqq: boom w Polsce nie ma wpływu na światowe ceny komponentów. A ceny.... Załóż że w przyszłym roku fotowoltaika podrożeje więcej niż energia. Znacznie więcej
będzie można zaktualizować po 1 kwietnia. Nowej umowy nie ma wtedy.

Są już opinie prawne i odpowiedzi ministerstwa w temacie.


@mirekwirek: Podlinkujesz do jakichś materiałów na ten temat? Byłbym wdzięczny.

Rodzice wpakowali się w projekt dofinansowania do PV przez gminę, ale jak to z tymi projektami bywa, ciągnie się to już bodaj 2 lata, dopiero w lecie były przetargi i wykonanie ma być w 2022. Gmina zarzeka się, że do marca
Podlinkujesz do jakichś materiałów na ten temat? Byłbym wdzięczny.


@michcio: w Google wpisz "fotowoltaika rozbudowa nowe zasady". Czytałem to już jakiś czas temu.

Do 1 kwietnia trochę czasu jest. Działaj!