Wpis z mikrobloga

#historia #norymberga

Informacje z czwartego dnia procesu dotyczące m. in. planów ataku Hitlera na Polskę.

Rewelacje tajnych dokumentów niemieckich ujawnia proces norymberski

Głównym wydarzeniem czwartego dnia procesu w Norymberdze było ujawnienie przez amerykańskich prokuratorów szeregu tajnych protokołów i listów Hitlera, które będą w poniedziałek przedstawione sądowi jako dowody oskarżenia. Te tajne dokumenty dowodzą chęci rozpętania przez hitlerowców wojny w Europie. Najbardziej sensacyjnym jest protokół tajnej konferencji Hitlera z generałami sztabu głównego w Obersalzberg dnia 22 sierpnia 1939 roku. Na konferencji tej Hitler przedstawił swój plan napadu na Polskę, którego faktycznie dokonał 10 dni później. Hitler, jak głosi protokół, oświadczył: "Powodzenie leży w naszej szybkości i naszej brutalności. Dżyngis-chan rozkazał wymordować niezliczone ilości kobiet i dzieci, ale historia widzi w nim tylko wielką postać dziejową. Co zdegenerowana Europa o mnie myśli, jest dla mnie obojętne. Dałem rozkaz zastrzelenia każdego, kto ośmieliłby się krytykować moje decyzje. Trzeba naprzód zaatakować Polskę. Zamierzałem początkowo zacząć atak od zachodniej Europy, a później dopiero Polski. Ale jeżeli teraz zaatakuję zachód, Polska napadnie na Niemcy. Dlatego zmieniłem zdanie. Polska domaga się dostępu do morza, będzie więc powód do konfliktu".

"Posyłam na wschód wyborowe oddziały Totenkopf z rozkazem zabijania bez litości i pardonu mężczyzn, kobiet i dzieci narodowości polskiej albo języka polskiego. Tylko w ten sposób pozyskamy przestrzeń życiową, której nam potrzeba. Polska będzie skolonizowana przez Niemców. Układ z Rosją został zawarty tylko na pewien czas. Potem zrobimy z nimi to samo, co z Polską".

"Po śmierci Stalina zaatakuję Rosję. Nie ma kraju, który w tej sytuacji się nam przeciwstawi. Po śmierci Paszy Turcja jest kierowana przez półidiotę. Król rumuński jest całkowicie niedołężny. Król belgijski i królowie skandynawscy to marionetki, które muszą trzymać język za zębami. (Te nędzne kreatury, Daladiera i Chamberlaina, poznałem w Monachium. Te tchórze nie będą mieli odwagi mnie zaatakować.) Jeszcze by tego brakowało, aby jakiś Chamberlain lub inna świnia zjawiła się u mnie z propozycją pośrednictwa".

Hitler zakończył słowami: "Moi panowie, przed wami stoi sława i zaszczyty, jakich od wieków nie widziano. Ale musicie być twardzi, bez pardonu. Niech zachodnia Europa skuli się i zadrży ze strachu. A teraz na wroga. Do widzenia w Warszawie".

Ta mowa Hitlera została przyjęta przez uczestników konferencji z entuzjazmem. Goering oraz marszałkowie oświadczyli, że wojska niemieckie są gotowe. W czasie obiadu, który nastąpił po tej konferencji, Hitler oświadczył, że trzeba zaatakować Polskę tego roku, ponieważ czuje, że nie będzie żył długo, a jego następca nie będzie potrafił podjąć takiego działania. Protokół posiedzenia w kancelarii Rzeszy w Berlinie z dnia 10 listopada 1937 roku wskazuje, że już wówczas zapadło postanowienie okupowania Austrii i Czechosłowacji. Z innego protokołu z maja 1939 roku wynika, że Hitler postanowił najpierw zaatakować Polskę, a potem Francję i Anglię.

Niezmiernie ciekawy jest także dokument zawierający szczegóły dotyczące planu ataku na Rosję na 6 miesięcy przed inwazją Hitlera. Datowany na 18 grudnia 1940 roku, zawiera on następujący rozkaz Hitlera: "Rosja musi być rozbita w błyskawicznej wojnie jeszcze przed zakończeniem walki z Anglią". Dokument zawiera podpisy Jodla i Keitela.


Proces prawdopodobnie będzie toczyć się bez przerwy do Bożego Narodzenia, po czym nastąpi pauza trwająca 7-10 dni. Wywody obrońców nie nastąpią przed styczniem, a cały proces potrwa prawdopodobnie do lutego bądź marca. Jeżeli idzie o samych oskarżonych, żaden nie ma tyle werwy i żywiołowości co Goering, który robi cały czas notatki, kręci się żywo i energicznie, a w chwilach przerw żartuje i opowiada anegdotki.

*****

Polska delegacja prawnicza brała czynny udział przy uzupełnianiu śledztwa, co wpłynęło na znaczne rozszerzenie aktu oskarżenia. Otrzymuje ona protokoły wszystkich posiedzeń trybunału, a w sprawach dotyczących zbrodni wojennych w Polsce udziela swojej opinii. Polska delegacja prawnicza otrzymała również dostęp do archiwum sądowego, gdzie znajduje się 35 tomów pamiętników Franka oraz 10 tomów sprawozdań z posiedzeń rządu Franka i zjazdu gubernatorów. Materiały te opracowują prokurator Sawicki i dr Piotrowski.
  • 2