Wpis z mikrobloga

Czy w okresie małych obecnie stóp procentowych obligacje korporacyjne marża + Wibor3M mają w tej chwili najlepsze oferty, czy po wzroście stóp można oczekiwać większych marż?

Niedawno zakończyła się emisja obligacji BEST S.A. z oprocentowaniem WIBOR 3M + 4,2%
W tej chwili zaraz rusza emisja obligacji KRUKa z oprocentowaniem WIBOR 3M + 3,4%

#obligacje #gielda #inwestycje #pieniadze
  • 15
@szcz33pan: są też oparte o wibor ale zmienne. Z tego co widzę to Kruk jest na 5 lat że stałym oprocentowaniem. Nie wiem jak z wcześniejszym wykupem ale 5.3 % to dobry procent no i stabilność kruka jest raczej pewna w tym okresie. Co do skarbowych to może im trochę zająć żeby uzyskać taki zwrot o ile w ogóle dojdą do tych poziomów
@szcz33pan: patrząc na Kruka histotycznie to miał lepsze marże.

Nie wiem w jaki okres chcesz się pakować ale obligacje indeksowane inflacją zakupione w Q1 i Q2 2022 wydają się ciekawą opcją ze względu na przewidywaną niską bazę (obniżki VAT, itd.). Pytanie jakie marże będą oferowane przez SP w tych okresach.
@szcz33pan:

Ile osób tyle podejść, jeżeli to jest kredyt na twoją nieruchomość i jakoś tam ciąży to spłacać kredyt.

Jeżeli patrzysz czysto finansowo to według mnie EDO kupowane w Q1/Q2 2022 to najlepsza opcja. Żeby nie być gołosłownym: w lipcu 2020 w DE obniżono VAT na okres Q3-Q4/2020 (19%->16% i 7%->5%) co spowodowało 6 msc deflacji, ale ze względu na niską bazę Q3-Q4/2021 pokazał rekordowe na tamten moment wyniki.

Spodziewam się
Qracz3k - @szcz33pan: 

Ile osób tyle podejść, jeżeli to jest kredyt na twoją nieru...

źródło: comment_1638284599u76rhDg6zn2hDycu01JhoQ.jpg

Pobierz
@Qracz3k: wchodząc w inflacyjne w 2022 dopiero w 2023 będzie indeksowana inflacja. Gdyby w 2023 inflacja wynosiła 6% rdr od dzisiejszych wysokich wskaźnikow to byśmy nie mieli dylematu co wybrać bo bysmy wozili pieniądze na taczkach. Inflacyjne opłacało się mieć przynajmniej rok temu. Od maja 2022 cpi w procentach będzie spadać bo będzie badane do maja 2021 gdzie poziomy były już wysokie @szcz33pan: wszytko zależy od tego jaki masz kredyt,
@Qracz3k: no tu jest napisane: marża 1,5% dla EDO - historycznie bywała wyższa. Teraz marża od drugiego roku to 1%.Przy inflacji 5% i wyższej realnie nie chronią przed inflacją z powodu niskiej marży.
@Qracz3k: moim zdaniem rok po roku 8% i 5% to będzie koniec naszej złotówki więc lepiej kupić waluty jeśli się zakłada takie osłabienie zamiast obligacje. Swoją drogą analizowałem kiedyś różne prognozy NBP i muszę ci powiedzieć że spełniły się w 1%. Może wyglądają głupio z twarzy ale wiedzą jak manipulować i prognozy podają takie jakie się aktualnie opłaca