Wpis z mikrobloga

#fotografia

Hej Mirki, dwa lata temu kupiłem aparat Olympus OM-D E-M5 Mark II. Początkowo robiłem nim zdjęcia głównie krajobrazów górskich i w trybie auto wychodziły jakotakie. Ostatnio próbuję fotografować bombelka. Zrobienie dobrego ostrego zdjęcia jest tym sprzętem niemożliwe. Zdjęcia w 90% są totalnie nieostre. Podobnie ze zrobieniem zdjęcia jakiegokolwiek grupowego na jakiejś rodzinnej imprezie. W sztucznym oświetleniu też tragedia. Z lampą dołączoną do zestawu jest ok, ale między każdym zdjęciem trzeba bardzo długo czekać. Mam 'kitowy' obiektyw Olympus M.Zuiko Digital ED 14‐150mm F4‐5.6 II
Polecacie jakieś dobre kursy obsługi takiego aparatu aby dało się zrobić tym dobre zdjęcie obiektu w ruchu? Mam wrażenie że niesamowicie wolno i niecelnie łapie ostrość. Nie ogarniam tych wszystkich trybów manualnych, myślicie, że idzie cokolwiek wyciągnąć z tego sprzętu, aby w końcu zaczął robić zdjęcia jak sprzęt za kilka tysięcy a nie jak tani kompakt? A może po prostu mam jakiś felerny egzemplarz? Lepsze foty robię bombelowi Huaweiem P30 niż tym bezlusterkowcem ( ͡° ʖ̯ ͡°) miało być odwrotnie.
  • 4
@smieszeklukasz Twój obiektyw jest dość ciemny (mówi o tym minimalny rozmiar przysłony f/4), więc robienie nieporuszonych zdjęć przy niedostatecznym oświetleniu może być utrudnione. Ale na pewno nie niemożliwe. Moim zdaniem koniecznie powinieneś zrozumieć podstawy ustawienia ekspozycji, czyli manewrowania trzema podstawowymi parametrami w trybie manualnym lub półautomatycznym: przysłoną, czasem naświetlania i czułością (ISO). Na pewno uda Ci się zrobić lepsze zdjęcia.

Na szybko: spróbuj przejść w tryb Av, wymusić zwiększenie ISO do, powiedzmy,
@smieszeklukasz Bo komórki mają bardzo zaawansowaną obróbkę zdjęć właśnie po to by zawsze wychodziło ostre i poprawnie naświetlone zdjęcie. Aby uzyskać podobny efekt aparatem należałoby użyć jasnego obiektywu oraz później na komputerze zdjęcie jeszcze obrobić. Też kiedyś kupiłem lumixa gx80 i stwierdziłem że jak nie drukuję zdjęć to te z komórki w zupełności wystarczą.
@smieszeklukasz:

Polecacie jakieś dobre kursy obsługi takiego aparatu aby dało się zrobić tym dobre zdjęcie obiektu w ruchu?

Tak, łap poniżej:
1.) Nie robić takim sprzętem zdjęć w ruchu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ogólnie tutaj są 3 główne problemy:
-ciemny obiektyw
-aparat słabo radzący sobie z autofocusem śledzącym
-bardzo mała (jak na aparat z wymienną optyką) matryca, która słabo sobie radzi z wysokim ISO.