Wpis z mikrobloga

Cześć mirki,

z góry przepraszam, jeśli był gdzieś ten temat poruszany. Niby używałem opcji "Szukaj", ale nie jestem zawodowym wykopkiem, więc może coś mi umknęło i dubluję takie pytanie.

Osobiście jestem programistą, ale osoba z rodziny zgłosiła się do mnie, bo w wieku 29 chce się przebranżowić na testera. Zaczyna w zasadzie od zera, ale ma umysł ścisły. Sam znalazłem, również na tagu #testowanieoprogramowania, trochę materiałów (między innymi grupę na fejsie Testowanie Oprogramowania i ten poradnik jak zacząć).

Ta osoba (nazwijmy ją Stefan, prosi o anonimowość) znalazł jednak 3 kursy na testera i prosił mnie o opinię. Sam jestem po studiach inf i przez 3 lata pracy w IT dużo się nasłuchałem, że te kursy płatne to sciema itd. ale sam tego nigdy nie weryfikowałem.

Stefan podesłał mi takie 3 linki:

https://testuj.pl/karta-szkolenia/szkolenie-akademia-testowania
https://sii.pl/szkolenia/oferta/zostan-testerem/
https://futurecollars.com/pl/tester-manualny-kurs-online/

Stefan ma motywacje, żeby się sam uczyć, myślę, że z programem (kolejnością) nauki też nie będzie miał problemu. Chce on jednak zmaksymalizować swoje szanse na dostanie pierwszej pracy.

I teraz pytanie - czy ktoś z Wam ma jakieś doświadczenie/opinię/cokolwiek na temat tych powyższych trzech kursów? Warto wgle je rozważać?

Z góry pięknie dziękuję za pomoc <3

#testowanieoprogramowania
  • 14
Dzięki @BShKF. O Sii też nieraz słyszałem, ale czasami mało przyjemne rzeczy (to chyba jednak dotyczy wszystkich bardziej znanych firm na rynku IT). Sam jednak nie mam doświadczenia z nimi, więc nie mam pojęcia. Mój znajomy tam pracuje w sumie od dłuższego czasu i z tego co wiem jest zadowolony (w sumie wlasnie zdałem sobie sprawę, ze mogę go podpytać).
Z doświadczenia z rekrutowania osób, które chodzą na te kursy - najważniejsze jest to, żeby trener prowadzący (najlepiej, jakby była informacja o tym, kto jest trenerem), miał doświadczenie praktycznie z pracy na projektach. Nie pamiętam teraz, jakie to były kursy, ale są takie, gdzie trener to teoretyk....

Przydaje się też część praktyczna. Są kursy, w których to osoby szkolone idą np na pełny sprint na żywy projekt do klienta. To ma baaaardzo
Dzięki @bafficze @Misyl . Niestety, te uczelnie odpadają z kwestii relokacyjnych.

Rada z pracą na helpdesku, jako wdrożenie w IT ciekawa. Tylko pewnie chętnych jest mnóstwo :/

@Zglanowany dzięki! Zwrócę na to uwagę. Chyba w jednym z tych kursów jest opcja gwarancji zatrudnienia na płatny staż 2msc - brzmi trochę jak wdrożenie + zaliczenie jednego sprintu. Btw, dzięki za Twojego posta, gdzie opisujesz jak rekrutujesz testerów, sporo z niego wyciągnąłem informacji dla
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@UzurpatorRacji: ja zawsze przy doradzaniu się boje jednego - wielkiej konkurencji. Można mieć pecha i jak jest 1000 aplikacji to nawet do tej CVki nie dojdą. IMO najłatwiej uderzyć na juniora za granicą, bo to nie jest tak oblegany zawód i też są często robione kursy przygotowawcze przez firmy jak już nas zatrudnia (ja tak miałem, wszedłem z ulicy i mnie wszystkiego nauczyli)
@henk: jasne, brałem na to poprawkę jak najbardziej. Dzięki.
@Majronn właśnie myślałem jeszcze przedwczoraj, że trudno się wbić stażyście (intern level) na rynek programisty, ale z tego co widzę, to na testerski chyba jeszcze ciężej...

@Pojedynczy z tym doradzeniem to zgoda, ale spróbować zawsze można :) Walka dwóch rzeczywistości - pomóc, czy minimalizować konkurencje? :D Osobiście obstaje przy pierwszej, ale drugą jak najbardziej rozumiem.
Dzięki za tip z zagranicą.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@UzurpatorRacji: nie chodzi mi o blokowanie nowych aby minimalizowac konkurencje tylko, że jest tak duża konkurencja, że nawet będąc dobrym można się nigdzie w PL nie dostać, bo wszędzie po 1000+ aplikacji :P
@UzurpatorRacji: jeśli chodzi o SII to nie wiem jak teraz, ale ja 3lata temu u nich byłem na takim szkoleniu. Nie wiem czy mają teraz online czy stacjonarnie, ale gdy mieliśmy stacjonarnie to dużo się wynosiło z tego. Miałem 3 prowadzących, każdy był z bardzo dużym praktycznym doświadczeniem.
Z perspektywy czasu, to na szkoleniu głównym celem było przekazanie i wytłumaczenie wiedzy potrzebnej dla testera manualnego, opartej na istqb. Uważam że do