Wpis z mikrobloga

#bik #raty #kredyt #pytanie #pytaniedoeksperta #aliorbank

Mireczki, wczoraj w euro rtv brałam rzecz na raty - niewielkie, 3200 zł. Podczas wypełniania wniosku miałam dostać oferty dwóch branków - Credit Agricole i Alior.

CA przyjął mój wniosek bez problemu, ale Alior podobno odesłał pani obsługującej raty w Euro odmowę ze względu na to że zostałam negatywnie zweryfikowana w BIKu.

Najpierw panika, bo nigdy nic nie brałam na raty i nie byłam sobie w stanie przypomnieć żadnej sytuacji gdzie mogłabym być do BIK wpisana. Jedyną opcją wydawała się jakaś kradzież moich danych.

Postanowiłam zrobić sobie raport BIK na stronie, by dowiedzieć się o co chodzi. Według raportu BIK dwadzieścia minut po otrzymaniu odmowy, jestem czysta i nie mam tam ani jednego wpisu.

O co może chodzić? Czy bank ma większy wgląd w mój BIK niż ja sama? Jakaś pomyłka? Ktoś coś?
  • 13
@caslin to już by się musial Wypowiedzieć ktos z Alior banku. Czy w raporcie miałaś w ogóle odpytanie przez Alior? To pierwsze bo słyszałem historię że tacy pośrednicy nie wysyłają wniosku tylko mówią że jest odmowa a chodzi o to że w drugim banku mają lepszą prowizję. Jednak jeśli Alior odpytał BIK i to był twój pierwszy w ogóle Twój kredyt to to samo w sobie mogło być powodem
@go-away: @Sztoja: @nerevarr: dzwoniłam do Aliora i potwierdzają ze wniosek był, ale BIK go zweryfikował negatywnie. Czemu? "Mam dzwonić do BIK" ¯\_(ツ)_/¯
Z drugiej strony od kilku lat płacę abonament za Internet w telefonie, więc zawsze mi się wydawało że brak wpisu w BIK oznacza że wszystko idzie dobrze
@caslin to co piszesz to jest duży skrót myślowy. Bik nie mówi że weryfikacja jest pozytywna lub negatywna tylko pokazuje ocenę ryzyka kredytowego w twoim przypadku. To kwestia tylko i wyłącznie banku i jego apetytu na ryzyko czy da ci kredyt. Widocznie Alior ma bardziej restrykcyjną politykę niż CA.
@nerevarr: @Sztoja: dzięki Mirki, pierwszy raz coś brałam na kredyt i w sumie tylko takie informacje uzyskałam i z Euro, i z Aliora. Cytując panią z Euro "Alior odmówił, ponieważ jest pani w BIK" ¯\_(ツ)_/¯
@caslin: twoja "czystość" w biku to również informacja dla banków o wysokim ryzyku udzielenia tobie pożyczki. Jak sama piszesz nigdy nie brałaś żadnego kredytu zatem nie wiadomo jak będzie wyglądała w rzeczywistości twoja regulacja zobowiązań.
@SpalaczBenzyny:
Jak najbardziej mam na to gotówkę, wzięłam kredyt bo:
- jak przykład wyzej pokazał, bez żadnego kredytu BIK wpisuje mi większe ryzyko, wiec pozytywna historia się może przydać w przyszłości
- była promocja na raty 0% i dwie raty spłaca sklep, więc wyszło mnie 200 zł taniej niż jakbym wzięła za gotówkę
- miałam 800 zł bon upominkowy do euro, więc posłużył fajnie jako wkład własny i wyszło dużo taniej