Wpis z mikrobloga

Mirasy potrzebuje skorzystać z Waszej wiedzy. Kupiłem nowy piecyk i doszedłem do wniosku że w miejsce starego komina wstawię nowy. Mam jednak dylemat jaki system wybrać. Komin musi mieć 9 m wysokości i pasować do takiego kominka

https://allegro.pl/oferta/wklad-kominkowy-wodny-mbm-pw-10-prawy-bs-10201219604

Czy taki system kominowy będzie wystaczający?

[ https://allegro.pl/oferta/system-kominowy-rauch-9-m-komin-fi-200-systemowy-9643547959]( https://allegro.pl/oferta/system-kominowy-rauch-9-m-komin-fi-200-systemowy-9643547959)

Czy będzie to dobry wybór? Zastanawiam się czy można dokupić dodatkowo element oznaczony jako nr 10 i wpiąć go w okolicach 7m tak aby uzyskać dodatkowe wyście do rekuperacji.

Ewentualnie może polecicie inny system innego producenta, jestem otwarty na wszelkie sugestie.

#budujzwykopem #remontujzwykopem #wentylacja
cerastes - Mirasy potrzebuje skorzystać z Waszej wiedzy. Kupiłem nowy piecyk i doszed...

źródło: comment_1637743537NwrbxlvNwUk4pW5nJOvjgp.jpg

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
@cerastes: u rodziców jest ten drugi. Piec na ekogroszek. Komin spełnia swoje zadanie. Oczywiście wlot jest dużo niżej jak na rysunku(ten rysunek jakiś z dupy). Sam będziesz stawiał czy ekipa? Ja np. miałem w piwnicy ale miałem takie okno z sypem więc go tam posadowiliśmy a później cement wlaliśmy. Tyle że z takim czymś ostrożnie bo wiesz szalunki mogą walnąć.
  • Odpowiedz
  • 0
@megawatt: Dom jest ogrzewany od dawna gazem. Jednak dodatkowo kupiłem kominek taki jak w linku podanym wyżej. problem w tym że stary komin chce wymienić na nowy i wpiąć go do rekuperacji.
  • Odpowiedz
@cerastes: W dokumentacji kominka powinna być podana wymagana średnica i wysokość komina, musisz jeszcze sprawdzić, czy komin będzie wystarczająco wysoko w stosunku do kalenicy i okien.
Element 10, który uszczelnia wejście z kominka/pieca (trójnik 4). Nie możesz tu wpiąć rekuperacji. Do wentylacji służy komora po prawej stronie pustaka 2, jeśli jeden kanał to za mało, to można dostawić pustaki z samą wentylacją, albo wybrać podstawowy z podwójnym kanałem. W pustaku wybijasz
  • Odpowiedz
  • 0
@mawojciech: @jarzyn123: @megawatt: dzięki za odp. Zadzwoniłem do firmy która zajmuje się wyłącznie systemami kominowym i wyjaśnili mi całkowicie temat.

Do kominków z płaszczem wodnym stosuje się kominy mocno izolowane. Tak aby skumulować ciepło na płaszczu i tam odebrać energię. Podpinanie rekuperacji do tego typu kominków nie ma sensu bo traci się sprawność.

Temat uważam w tej kwestii za zamknięty. Dzięki za zainteresowanie tematem.
  • Odpowiedz
  • 0
@mawojciech: @mawojciech: chciałem dokładnie zrobić tak jak opisałeś to w pierwszym swoim poście. Czyli wykorzystać przewód wentylacyjny wpinając go do rekuperacji, ale już wiem że to nie ma sensu bo wychłodzenie kominu spowoduje spadek sprawności na płaszczu.

Zostaje tylko kwestia czy brać system Rauch czy może znajdzie się jakaś Polska firma która robi dobre i tanie kominy?
  • Odpowiedz
@cerastes: Są polskie firmy, niektóre nazywają się z niemiecka "dla zwiększenia zasięgów". Cena bardziej będzie zależała od wersji, jakości i wybranych elementów (płyta wierzchnia, stożek, kratki wentylacyjne itp.) niż od kraju producenta.
  • Odpowiedz
@cerastes: Z obrazka to niewiele można powiedzieć, musiałbyś sobie porównać kilku producentów w jakimś większym składzie budowlanym.
Np. w systemie, który ja mam (ale nie pamiętam nazwy - coś po polsku), rury i pustaki miały różne wysokości - rury 0,33m, pustak 0,25 i przez to trzeba było ciąć pustaki żeby spasować wysokości dokładnie tak jak było potrzeba. Dowiedziałem się o tym po rozpoczęciu murowania. Ogólnie, Im lepiej wszystko jest dopasowane, tym
  • Odpowiedz