Wpis z mikrobloga

@metinowyak: pytanie typu, "podaj prawidłową długość drążka biegów". gdzie to pyranie miałeś na kartkówce? dopisz by precyzyjnie ten belfer formułował pytania, "typ żarówki"
  • Odpowiedz
@Sidroff: Przecież źródło światła ("typ") jest wskazane dość precyzyjnie: żarówka. Czego innego możesz oczekiwać?
Nie jest to ani żarówka halogenowa, ani lampa LED, ani wysokoprężna lampa sodowa, ani jakiekolwiek inne źródło światła.
  • Odpowiedz
@kozi966: Inaczej, czy autor pytania miał na myśli tradycyjne żarówki żarowe, które są wycofane z domowego użytku (teoretycznie :D) czy żarówki halogenowe, a może inne? Nie siedzę w głowie konstruktorów pytań ale trochę analizy można przyjąć nad tego typu zdaniem. O co mu dokładnie typowi chodzi... albo idziesz tokiem myślenia taśmowo jak tam typ tłumaczy na lekcji albo pochylasz się nad problemem i wypisujesz wszystkie możliwości książkowe, naukowe itd przy czym
  • Odpowiedz
@metinowyak: Rezystancja drutu oporowego w żarówce jest proporcjonalna to temperatury drutu. Jeżeli załączasz zimną żarówkę to przez chwile płynie większy prąd - ułamek sekundy później drut jest nagrzany, zatem płynący prąd jest mniejszy. Żadna magia tylko fizyka.
  • Odpowiedz
@houk: @metinowyak: A to jeszcze prostsze. Słowo klucz - indukcja. Przerywasz nagle przepływ prądu w obwodzie, a że sieć elektryczna ma jakąs tam swoją indukcyjność to działa uL=L di/dt bo cewka chce 'podtrzymać' przepływ pradu.

Podczas rozłączania tworzy się mikroskopijny kanał plazmowy pomiędzy stykami na którym pojawia się napięcie sieci + wyindukowane napięcie z instalacji a zatem na zaciskach żarówki masz wyższe napięcie i większy rozbłysk.

Tego akurat nie udało
  • Odpowiedz
@Sidroff: Ja bym się nad tym nie rozwodził i nie tracił czasu. Tylko jedna lampa ma żarnik i jest to żarówka (czy zwykła gazowana, czy próżniowa, czy halogenowa). Zbędne rozczulanie się nad prostym tematem skutkujące stratą czasu na egzaminie / kartkówce.
  • Odpowiedz