Wpis z mikrobloga

nie lepiej jakąś fomę cz-b?


@6502: ja niestety nie zajmowałem się nigdy wywoływaniem, a laby w okolicy albo nie wywołują cz-b, albo mają ceny x1,5 i x2 za wywołanie cz-b, więc ostatecznie cenowo wyjdzie to samo. Chyba, że nauczyłbym się wywoływać samemu. xD
@antek_akrobata: Zobacz sobie ten film:
Wywoływanie negatywu czarno-białego w warunkach domowych - Fotografia jest Fajna
Potrzebujesz:
*całkowicie ciemnego pomieszczenia albo rękawa ciemniowego do nawijania filmu na szpulę
*termometra - do sprawdzania temperatury wywoływacza. Kuchenny wystarczy, ja na początku sprawdzałem multimetrem z termoparą.
*koreksu - krokus 800 na początek będzie ok. Ogólnie szału nie robi, ale jest tani i potem możesz sobie do niego dokupić lepsze szpule.
*wywoływacza - polecam Rodinal/R09.
@6502: dziękuję bardzo za wskazówki - chyba nawet kiedyś oglądałem ten filmik, ale ostatecznie trochę się pogubiłem. Zaraz zamówię tę rzeczy i filmy cz-b. Teraz to mnie różowa zabije, nie dość że lodówka pełna filmów, to jeszcze będą wisiały w łazience.
@antek_akrobata: Wywołuj z różową ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jak wsiąkniesz to się jeszcze za odbitki zabierzesz. Zapomniałem jeszcze o jednym - roztwór utrwalacza jest wielorazowy, więc przyda Ci się jakaś butelka. Ja korzystam z takich 0,5l i 1l. IMO nie ma sensu przepłacać za harmonijkowe - zawsze rozrabiam tyle chemii, żeby była pełna.
@6502: @antek_akrobata: Można dodać jeszcze menzurkę, gdzie przygotowujesz sobie wcześniej chemię.
I koszulki na film - tego nie zapomnij.
Termometr też taki żebyś go przypadkiem potem do wody/jedzenia nie używał.

Przerywacz można zastąpić dłuższym płukaniem wodą. Ja osobiście go nie używam, a wywołuję już kilka dobrych lat.
Jak nie chcesz kupować specjalnych klipsów, to użyj takich zwykłych plastikowych jak na zdjęciu. Obwiązujesz taśmą do karnisza prysznicowego tak żeby dwa były
źródło: comment_1637829150IB5cYNb9KWfz71nkda5tVg.jpg
@antek_akrobata: a, i być może najważniejsza rada jak będziesz wywoływał cz-b, a nigdy wcześniej tego nie robiłeś.

NIGDY nie trzymaj wody do picia tam gdzie masz chemię. Chcesz się napić w trakcie sesji ciemniowej - wychodzisz do innego pomieszczenia.
Tak samo oznacz sobie bardzo dobrze butelki w których będziesz trzymał wielorazowe roztwory, a najlepiej nie używaj tych po napojach.

To się może wydawać oczywiste, ale warto wyrobić sobie od razu
NIGDY nie trzymaj wody do picia tam gdzie masz chemię.


@opinel: dzięki za wskazówkę. Wikipedia podaje, że kiedyś jako utrwalacz stosowało się nawet cyjanek potasu. W każdym razie jestem z rodzaju tych zapobiegliwych osób. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jak udrażniam prysznic to nakładam gumowe rękawiczki, jak lutuję to w goglach ochronnych itp. Tutaj również będzie profesjonalnie.
@antek_akrobata:
Jak nie jest za darmo to nie pchaj się w Krokusa, serio. Jakby to głupio nie brzmiało to Jobo jest w pytę.
Jak chcesz mieć być niezależnym od warunków zewnętrzno-socjalnych to polecam rękaw ciemniowy. Daję taką wolność w nawijaniu na szpulę jak samochód w podróżowaniu.