Wpis z mikrobloga

Podczas kupna tego telepa miałem ciekawą sytuację. Sprzedający pokazywał mi jak rozłożyć teleskop. Okazało się że nie zamontował jeszcze lusterka wtórnego które wróciło z napylenia. Podczas próby montażu lusterko nagle odpadło od montażu, spadło na dywan i poturlało się. Czas zatrzymał się na kilka sekund :) Mina sprzedającego i zapewne moja były bezcenne :) Na szczęście lusterko nie ucierpiało. Później okazało się że to klej którym LW było przyklejone puścił że starości.
  • Odpowiedz
@j__b: Generalnie tak. Prosta obsługa, łatwa kolimacja, niewymagający dla okularów. Rozłożenie z kolimacją to dosłownie 5 min. Waży jednak swoje, co trzeba wziąć pod uwagę. Trzeba mieć też trochę miejsca w aucie. Jeśli rozważasz zakup i będzie to Twój pierwszy teleskop to polecam zacząć od 8" zamiast 10". Różnica będzie marginalna (chyba że masz dostęp do ciemnego nieba jak w Bieszczadach czy Zatomiu). Różnicę w cenie przeznacz na okulary i
  • Odpowiedz
@ropppson: taka apertura najlepiej nadaje się do obiektów głębokiego nieba czyli galaktyki czy mgławice. Do planet i księżyca teleskop nie musi mieć dużej średnicy bo te obiekty są bardzo jasne i widać je doskonale w naprawdę niewielkich teleskopach.
  • Odpowiedz
  • 0
@TP53 właśnie pierwszy, Górny Śląsk ale mam obok dosyć ciemno, więc raczej wózek transportowy wystarczy i myślałem właśnie nad 8" i lepszy osprzęt lub 10" i trochę będzie trzeba budżet ograniczyć.
  • Odpowiedz
@j__b: kup 8". Mniejszy i lżejszy. Ja wózka nie potrzebuje. Najpierw zanoszę do auta tube a potem montaż. W zestawie masz dwa okulary (9 i 30 mm). Ten 9mm jest tragiczny więc kup sobie od razu coś w okolicy 6-7 mm z dobrym polem widzenia (najlepiej 82 stopnie) do oglądania planet, szczegółów księżyca czy gromad kulistych. Dużo osób używa okulary Explore Scientific. Są relatywnie tanie. Używki w okolicy 500 zł.
  • Odpowiedz
  • 1
@TP53 dzięki, mam nadzieję że będę się mógł za miesiąc pochwalić pod choinką. ()
Jak już będzie tak daleko to ewentualnie poproszę jeszcze o wsparcie.
  • Odpowiedz
@j__b: spoko :) pamiętaj że najlepszy teleskop to ten którego się używa ;)

@dantey apertura ma znaczenie przede wszystkim dla ciemnych obiektów głębokiego nieba. Przy bardzo jasnych obiektach jak księżyc teleskop nie mieć dużego lustra. Już nawet w 6" dobsonie księżyc w pełni bez filtra przyciemniającego oślepia.
  • Odpowiedz
@j__b jakbys chcial 8to mam na sprzedaz, praktycznie nowka zaledwie kilka razy byla uzywana, stan bardzo dobry. Z dwoma okularami 25 i 10mm
  • Odpowiedz
@TP53: ale ja nie mówię o jasności a detalu. Przecież oglądanie księżyca nie polega na tym czy jest jasny czy nie, a o powiększeniu przy jakim się go ogląda. A to już zależy od apertury. Jest duża różnica między 6" a 12 " przy planetach czy księżycu
  • Odpowiedz
@TP53 dorwałeś go na którymś forum astronomicznym czy pocztą pantoflową? Za rok lub dwa sam planuje przesiadkę na takiego taurusa z obecnych 12".
  • Odpowiedz