Wpis z mikrobloga

2130 + 1 = 2131

Tytuł: Jądro ciemności
Autor: Joseph Conrad
Gatunek: literatura piękna
ISBN: 9788377793077
Tłumacz: Aniela Zagórska
Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
Liczba stron: 160
Forma książki: e-book
Ocena: ★★★★★★

"Jądro ciemności" czytałam kilka lat temu ale niewiele z niego zapamiętałam. Postanowiłam sobie odświeżyć tę pozycję.

Głównym bohaterem i narratorem jest Marlow opowiadający o swojej podróży parostatkiem przez afrykańską dżunglę. Celem jego misji było dotarcie do placówki agenta kolonii Kurza. O nim samym krążą legendy określającego go jako człowieka genialnego, wyjątkowego oraz bezwzględnego.

Ciężko mi ocenić samą książkę - może nie do końca zrozumiałam o co w niej chodzi, a może jestem za mało oczytana żeby zrozumieć. To co mnie dotknęło to pokazanie jak łatwo możemy stracić to, co nazywamy człowieczeństwem i jak łatwo jest nam tłumaczyć samemu sobie zło, które wyrządzamy innym. To jak opisywani byli tam murzyni przez bohaterów, to jak byli traktowani było okropne. Rozumiem o jakich czasach mówimy ale jestem zdania, że takie zachowania nigdy nie powinny były mieć miejsca.

Życie w takim miejscu, w takiej sytuacji jest wyniszczające dla człowieka. Sam główny bohater pod wpływem swoich przeżyć zmienił się i nie potrafił patrzeć na świat i ludzi tam samo jak wcześniej. To co wyciągnęłam z tej książki to dwie rzeczy. Po pierwsze nawet najlepszy człowiek może zmienić się na gorsze przebywając w złym środowisku, który powiela i normalizuje nikczemne zachowania. Po drugie dobrze, że czasy niewolnictwa minęły i w obecnych czasach problem ten nie jest taki duży i na taką skalę jak był sto-sto pięćdziesiąt lat temu.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem
źródło: comment_1637354683GcxnOvkSoVU9qLxOnCbs1s.jpg
  • 1
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★ (5.5 / 10) (6 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2021-12-01 12:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: literatura, poeci, gatunki
Gatunek książki: powieść

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2020-12-28 - Użytkownik rales ocenił na: ★★★ (3.0 / 10) - Wpis »
2\. 2020-08-24 - Użytkownik r__k ocenił na: ★★★★★★