Wpis z mikrobloga

Cześć, ostatnio mocno się zastanawiam nad porzuceniem swojego zawodu. Jako, że zawsze mocno interesowałem się komputerami, coraz częściej myślę aby zająć się naprawą laptopów. I tu zaczynają się schody, bo moja sytuacja życiowa nie pozwala mi na rzucenie roboty, i "co ma być to będzie" dlatego zastanawiam się nad spróbowaniem najpierw w domu, rzucenie kilka ogłoszeń, OLX itd. tylko jak to od strony prawnej by wyglądało? Czy mogę na małą skalę bez obaw zająć się takim czymś, czy muszę założyć własną działalność? Jeśli założę, to muszę wykazywać jakieś dochody, a jeśli nic z tego nie będzie?
Jak byście polecali to ugryźć?

#prawo #wlasnafirma #dzialalnoscgospodarcza
  • 17
@PanTokarz: Wydaje mi sie, ze pis wprowadzil, ze mozna prowadzic dzialalnosc bez rejestracji do jakiejs malej kwoty, ale ogarnij sobie odpowiednie ubezpieczenie, ktore pokryje ew. roszczenia ze strony klientow. Popytaj w ubezpieczalni co ogarnac pod taka mala dzialalnosc.
@s---k: PnaTokarz: I narazić i na szybką wizytę US z panami w czarnych płaszczach?
Lepszym rozwiązaniem jest zarejstrowanie działalności i prowadzenie równolegle z obecną pracą zawodową. Jak wypali, powiedzmy w przeciągu pół roku/roku to można wtedy bezbolesnie przejść na pełną działaność na własny rachunek. Owszem, podatek trzeba zapłacić, ale ZUS już jest mniejszy.
@s---k: Podasz podstawę prawną? Moja znajoma dość dawno temu co prawda, usłyszała od jakiejś pani w zusie że nie musi płacić składek na swojej działalności jeśli jest renciską, po roku okazało się że ma takie długi że trzeba mieszkanie zastawić by to splacić. A nie potrafiła wskazać która to pani jej powiedziała.
@PanTokarz: No właśnie o tym pisaliśmy przed chwilą, wg mnie z samej umowy o pracę już przekraczasz połowę kwoty minimalnej i prowadzenie dzialalności nierejetrowanej nie przysługuje ci. Zarejestruj działaność, pozgłaszaj gdzie trzeba i działaj. W najgorszym wypadku za pół roku zamkniesz i tyle. Przynajmniej spał będziesz spokojnie.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Wiskoler_double: Możesz prowadzić działalność nierejestrową:

jeżeli przychody z twojej działalności w żadnym miesiącu 2021 roku nie przekroczą kwoty 1400 zł, a w 2022 roku - kwoty 1505 zł (50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia)
w okresie ostatnich 60 miesięcy (5 lat) nie wykonywałeś lub nie wykonywałaś działalności gospodarczej.

https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00115

Tu jest wszystko jasno opisane
@PanTokarz: Najpierw klienci potem papiery! Zapamiętaj to sobie, zerknij w profil nie ględze bo mi się coś wydaje tylko ze to tak funkcjonuje :) wiele osób chcąc coś zacząć robic najpierw rejestruje działalność a nie ma klientów i z czego opłacić ZUS? Paradoks polega na tym, ze jednak najpierw trzeba zacząć działać i zdobyć pierwszych klientów
@Wiskoler_double: nie wiem po co wprowadzasz zamęt jak się nie znasz, jakie jeden rabin powie tak, a drugi nie? Przeczytaj sobie ustawę:

Art. 5. [Działalność nieewidencjonowana]

1. Nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2018