Wpis z mikrobloga

Idea patriotyzmu jest dziwna. Nie wydaje wam się to?
Wpaja nam się, że powinnismy kochać jakiś kraj tylko dlatego, że mieliśmy to szczęście lub nieszczęście, urodzić się w nim i/ lub wychować. Praktycznie bez jakiegokolwiek porównania, bez jakiejkolwiek wiedzy o świecie, od dziecka wierzysz, że kochasz to miejsce w którym przyszło Ci żyć.
I można by tu wspomnieć, że przez wzgląd na pamięć o przodkach, dbałość o korzenie itp. Ale z historii powojennej migracji możemy się przekonać, że niewiele brakowało a wielu z nas czciłoby ukraińską ziemię jako swoją ojczyznę
  • 69
@Bananada: To w sumie ciekawy punkt widzenia. Nie ograniczający do miejsca na mapie. Dokładnie tak jak to przesunięcie granic po wojnie (sorry ale fascynuje mnie ten temat). Zmienili miejsce zamieszkania ale nadal pozostali wierni swojej polskości czy tam niemieckości
@Paula_pi nie wiem czy można to porównać ale to tak jak z piłką nożną, kibicujesz drużynie która nierzadko daje dupy, ale ja kochasz za to kim jesteś dzięki niej, charakter jaki nabywasz, ludzie, wspólnota, poczucie wspólnej mocy sprawczej i siły czy faktu że inni kibice zawsze się za tobą wstawia to jak rodzina pomimo #!$%@? zarządu i przegrywania twojego klubu. To samo po części z patriotyzmem. Jesteśmy jednym narodem, nikt nas nie
@Paula_pi: człowiek jest tylko tkanką biochemiczną, trochę zdeterminowaną i ograniczoną przez DNA, ale abstrakcje i idee przechodzą już z pokolenia na pokolenie i otoczenia/środowiska.

Nie byłabyś teraz taka mądra, gdyby istniejący już system cywilizacyjny, istniejący, zanim się urodziliśmy, nie zakładał, że nauczy cię pisać i czytać w konkretnym języku.

Innymi słowy, ideologia, pomysły i doświadczenia cywilizacyjne, to są fundamenty naszego życia, a nie oddychanie tlenowe.
Z ideologii powstałaś(eś) i w ideologię