Wpis z mikrobloga

#gry #strategie #europauniversalis

Jest jakiś sposób na pohamowanie ambicji imperiów kolonialnych?

Hiszpania i Portugalia mają szalone tempo ekspansji kolonialnej, graniczące wręcz z absurdem (nie wiem jak oni to robią, że są aż tak szybcy). Kiedy popłynąłem do Indii okazało się, że oni już tam dawno są (na szczęście wiele nie podbili). Ogólnie Hiszpania ma chorą ilość wojska, bo jakieś 110 tys ludzi i to mając limit wojsk 69... Ile oni mają kasy, żeby utrzymać taką przebitkę? Portugalia też ma mocno przebite liczby wojsk.

Co gorsza - oba te kraje są w sojuszu, więc jak wywołam wojnę z Hiszpanią, to rzuci się na mnie także Portugalia a z dwoma imperiami na raz z armiami po 80-100 tys ludzi nie dam rady wygrać raczej. Aczkolwiek fakt faktem floty jednych i drugich mógłbym zapewne zdjąć samodzielnie.

Co robić?

Muszę odbić od Hiszpanii chociaż amerykę północną, bo dzielimy się obecnie gdzieś po połowie. Ponadto południe Afryki mnie źga w dupę, bo też jest ich. No i kilka prowincji Portugalii niedaleko Wybrzeża Kości Słoniowej, które są mi potrzebne do trade power i przerzucania całości handlu na karaiby, gdzie nie ma na mnie wuja.
  • 11
@Ragnarokk: Ty lepiej powiedz co zrobić z tymi imperialistami :D

Swoją drogą inna rzecz mnie ciekawi. Francja ma technologię wojskową 20, kiedy limit górny punktów militarnych to 999 i biorąc pod uwagę wyprzedzenie czasowe nie mogliby tego mieć O.o Ja i reszta imperiów zachodnich mamy po 19 i w moim wypadku jeszcze daleko do 20.
@Ragnarokk: No ja jestem na początku XVII wieku i muszę coś wymyślić, żeby złamać potęgę Hiszpanii i Portugalii ;) Jestem w tej chwili 5 w rankingu. Francja jest 1, Hiszpania 2, Turasy 3, Portugalia 4 i ja 5. Nie wiem skąd Francja taka potężna jak się kisi we własnym gównie przez tyle lat już i nic w sumie nie podbiła takiego, kolonie mają ze dwie. Jedynie duże i nowoczesne wojsko mają.
@Khaine: limit to 999 ale mogli się zmieścić. Jest kilka rzeczy które odejmują koszt technologii :) EDIT: teraz zauważyłem, że już znalazłeś. Dodam zatem, że oprócz tego -10% mogą mieć coś jeszcze.

Co do potęg kolonialnych... Nie wiem. W EU4 grałem większość czasu Polską a jak już grałem Irlandią to wyprzedziłem całą resztę w koloniach :)

Niestety przez w Europie nie podbiłem nic. Tj mam tylko Irlandie i Anglię. Na kontynent