Wpis z mikrobloga

Ale mam flashbacki z początków COVIDa, kiedy wykopki zachwycały się wspaniałymi działaniami polskiego rządu i Szumowskiego.

A dla mnie ta cała wspaniała operacja i jej otoczka w postaci inwestycji, trąci myszką.

Po 1. Dlaczego Polski rząd odrzuca pomoc ze strony UE, czy niedawną propozycję od Niemiec, którzy chcieli wysłać na granicę swoje jednostki?

Po 2. Budowa Wielkiego muru bez przetargu za 1,5mld

Do tego przedwczesne zabezpieczenie w postaci stanu wyjątkowego, brak mediów i żadnych postronnych świadków.

I znając PiS i fakt, że wykorzystuje on takie sytuacje do robienia wałów (patrz COVID), nie wzbudza to w Was żadnych wątpliwości?

#bialorus #neuropa #4konserwy
  • 74
@krzychol66: I z tego powodu zamiast napisać już Program Funkcjonalno-Użytkowy i podpisać na szybkości kontrakt z jakimś Budimexem czy innym wykonawcą który da rękojmie że to wybudują szybko (takich podmiotów jest zasadniczo bardzo niewiele na rynku) to uchwalamy specustawę która wydłuży to wszystko kilkukrotnie. Tym bardziej, że mamy już stan wyjątkowy, można by go użyć do czegokolwiek, np. bo pominięcia kwestii środowiskowych albo w uproszczonym trybie wydać pozwolenie na realizację inwestycji.
Ale mam flashbacki z początków COVIDa, kiedy wykopki zachwycały się wspaniałymi działaniami polskiego rządu i Szumowskiego.


@venividi: bo wykopki, jak większość tego narodu, to fani demagogi. Pokaże im się ładnie opakowane jajko to wezmą i w ogóle nie będą się zastanawiać czy w środku nie ma zbuka.
@Celinka95: no to jak wylaczysz stosowanie przepisow pzp na podstawie istotnego interesu bezpieczeństwa panstwa to wychodzi na to samo co zrobiono w ustawie o budowie muru. A zaksarzyc moze kazdy kto ma lub mial interes w uzyskaniu zamowienia oraz poniosl lub moze poniesc szkode w wyniku naruszenia przepisow ustawy - czyli kazdy kto moglby dostac zamówienie ale go nie dostal. Pytanie tez czy w ogole mozna z wolnej reki zastosowac tutaj
no to jak wylaczysz stosowanie przepisow pzp na podstawie istotnego interesu bezpieczeństwa panstwa to wychodzi na to samo co zrobiono w ustawie o budowie muru.


@Kamelot: Pomijasz przepisy "w zakresie, w jakim ochrona istotnych interesów bezpieczeństwa państwa nie może zostać zagwarantowana w inny sposób, w szczególności z zastosowaniem przepisów działu VI". Czyli możesz tak naprawdę rozpisać zamówienie z pominięciem tych przepisów, stosując pozostałe.

Pytanie tez czy w ogole mozna z wolnej
@Kamelot: Tak może jeszcze zpuentuje to co pisałem.

3 lata pisaliśmy nowe Prawo zamówień publicznych, były konsultacje ze wszystkimi (łącznie z MON-em czy ABW), potem prace w komisjach. Powstał naprawdę dobry jak na warunki polskie i wybitny jak na warunki pisowskiej legislacji projekt (odpowiadał za niego ówczesny minister Mariusz Haładyj, o którym mamy bardzo dobre zdanie). W tej ustawie zawarliśmy regulacje które dokładnie pozwalają nam załatwić budowę muru opierając się na
Po 1. Dlaczego Polski rząd odrzuca pomoc ze strony UE


Nie odrzuca.

czy niedawną propozycję od Niemiec, którzy chcieli wysłać na granicę swoje jednostki?


To doniesienia medialne. Nie znasz żadnej propozycji, żadnych szczegółów, ale a priori zakładasz, że źle i niedobrze. Bardzo kompetentnie i uczciwie.

Po 2. Budowa Wielkiego muru bez przetargu za 1,5mld


Masz do wyboru:
- zbudować szybko
- zbudować z PZP

Wybierz jedno. Oczywistym jest, że nie ma tutaj
pomoc Frontexu w rozpatrywaniu podan uchodzcow srednio nam soe przyda w obecnej sytuacji.


@Kamelot:

Przestańcie trolle w końcu kłamać, jak klamaliscie w czasie covidu i biliście brawa dla szumowskiego za walki na nie małe kwoty tak teraz znów przekaz partyjny dla debili.
Frontex jakoś jest już na Litwie i jakoś Litwa nie wpuszcza nikogo a wręcz wypycha. A nam frontex jest potrzebny aby na naszej granicy byli chociaż przedstawiciele innych państw.
Po 1. Dlaczego Polski rząd odrzuca pomoc ze strony UE, czy niedawną propozycję od Niemiec,


Ponieważ ta pomoc to jest czysta symbolika. Litwa dostała od Unii 60 osób, w tym połowa to urzędnicy. Patrząc na ostatnie decyzję Brukseli względem Polski, jak bezprawne wstrzymanie planu odbudowy jakoś się rzadowi nie dziwię.

Budowa Wielkiego muru bez przetargu za 1,5mld


XD
No tak zróbmy przetarg, co może zająć parę lat jak kryzys mamy teraz. Wyborny
Masz do wyboru:

- zbudować szybko

- zbudować z PZP


@kryptonim_putas: Bzdura, co już udowodniłem powyżej. Mamy całą procedurę w PZP na takie sytuacje z wyborem z wolnej ręki w kwestiach bezpieczeństwa.

przypominam, że urzędnik z PO wybrał bez przetargu wykonawcę autostrady A2 po tym jak nawalili chinole. I co? I tak go dobrze zweryfikował, że nowy wykonawca zaliczył padakę, ciągnąc za sobą ponad 200 podwykonawców. Wtedy uzasadniano to potrzebą chwili,
W ogóle sobie otworzyłem tę specustawę i zauważyłem absurd którego nie widziałem wcześniej, mianowicie

Art. 6 ust. 1 "w szczególności nie jest wymagane: [...] 3) sporządzenie projektu budowlanego".

Genialne, nie stosujemy PZP, nie stosujemy Prawa budowlanego, nie sporządzamy projektu budowlanego. Wynika z tego że na podstawie jakiś (jakich? Nie wiemy bo wyłączyli dostęp do informacji publicznej) założeń zbudujemy zaporę bez wskazana, czy będzie PFU albo projekt wykonawczy.

To będzie piękna kompromitacja, bo