Wpis z mikrobloga

Wiem że najwięcej człowiek nauczy się w robocie ale chwilowo utknąłem jako "automatyk" w korpo i szukam jakiś konkretnych materiałów do nauki PLC, przede wszystkim Siemens i komunikacja typu ms SQL, modbus, profibus. Pomoce jak to przetestować na symulatorze też chętnie poczytam

#automatyka
  • 5
Na youtube znajdziesz materiały + do tego przykłady aplikacyjne na https://support.industry.siemens.com/
Bardziej niz Modbusem i Profibusem bym się zajął Profinetem i wszelką integracją OT/IT -> JSON RPC, REST, MQTT, OPC UA i co tam sobie wymyślisz bo to takie popularne tematy ostatnimi czasy
Do tego certyfikaty, cybersec
Dalej moze jakis openness
To są tematy w których większość ludzi kuleje więc wydaje mi sie ze warto ogarniac zeby sie wyrózniac

Jeśli o Profinet
@Schouilette: Mozesz rowniez poeksperymentowac z integracja do AWS/Azure bo to ostatnio tez często przewijający się temat u klientów końcowych.
O ile sporo mozesz zrobic faktycznie na PLC - MQTT, SQL, OPC UA, REST, JSON RPC, to jednak powiedzialbym ze jest spory shift w strone stosowania roznego typu koncentratorów.
Jedne firmy robią same, stawiając rozwiązania na sprzęcie pokroju IoT2050 czy jakieś małe IPC, inne opierają się o rzeczy typu Greengrass. Jeśli o
@automatykwformie: spotkania, prezentacje, telefony, specyfikacje do zamówień. Dużo rzeźby w vba,c# czy SQL a kontakt z PLC na linii to jedynie jakieś drobne zmiany. Przy czym na wszystko trzeba mieć wniosek lub inny papier z systemu x. Oczywiście korpo nie jest równe każdemu korpo