Wpis z mikrobloga

2033 + 1 = 2034

Tytuł: Pinokio
Autor: Carlo Collodi
Gatunek: bajki
Ocena: ★★★

To jest najlepszy tatuś na świecie, tak jak ja jestem najgorszym synem, jakiego można sobie wyobrazić.


Pan Wisienka znalazł kawałek mówiącego drewna, które oddał Dżepettowi. Dżepetto wystrugał z tego kawałka drewna pajaca imieniem Pinokio. Chciał mu zapewnić jak najlepszą przyszłość, nawet swoim kosztem. Pinokio okazał się strasznym niewdzięcznikiem, egoistą i złośliwcem. A kiedy się zreflektował było już za późno. I tak wyruszył w swoją dziwaczną podróż przez błędy i wyrzuty sumienia.

Bardzo kiepsko napisana historia, przynajmniej patrząc z dzisiejszej perspektywy. Wprowadzanie postaci i wydarzeń zupełnie bez uzasadnienia, nie wiadomo skąd. A jeśli już coś bardzo nie pasuje, to jednozdaniowe, naciągane wyjaśnienie sytuacji. Ja rozumiem, że to bajka, ale to co działo się w tej książce to już przesada. Absolutny brak konsekwencji. Kiedy Pinokio okłamuje Dżepetta nie rośnie mu nos, ale kiedy okłamuje staruszka już tak. Przynajmniej na początku. Bo dwa pierwsze kłamstwa w tej rozmowie miały swoje konsekwencje, dwa następne (w tej samej rozmowie!) już nie. Jako opowieść ta książka nie ma moim zdaniem wielkiej wartości.

Podobno ma wartość wychowawczą. Owszem, jeśli ktoś jest psychopatą i chce skrzywdzić swoje dziecko to jak najbardziej. Można się z niej nauczyć, że rodzice bezwzględnie mają rację, żeby nikomu innemu nie ufać, że kiedy zrobi się coś złego to najlepiej załamać ręce i zacząć rozpaczać i użalać się nad sobą, że nie ma czegoś takiego jak przyjaźń, jest tylko wzajemność.

Dobrze, że ja w dzieciństwie nie miałem tej książki w domu, a i filmowa adaptacja nie bardzo mnie wciągnęła. Wolę Tytusa, Romka i A’Tomka. Główny motyw podobny – Tytus, tak jak Pinokio też chce zostać człowiekiem, a treść jednak przyjemniejsza.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter
GeorgeStark - 2033 + 1 = 2034

Tytuł: Pinokio
Autor: Carlo Collodi
Gatunek: bajki...

źródło: comment_1635668983Xy86tZtrxBuyR98Dy3F9NY.jpg

Pobierz
  • 5
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★ (3.0 / 10) (1 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2021-11-01 12:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: szkoła, dzieci
Gatunek książki: powieść

Jesteś pierwszym recenzentem tej książki tutaj :)

Podobne książki:
1\. Przygody Tomka Sawyera (Mark Twain) - najnowsza recenzja usera beroslaw ★★★★ (8.0 / 10) - Wpis »