Wpis z mikrobloga

Mam następującą sytuację: Znalazłem mieszkanie które zostanie wybudowane w II kwartale 2023 roku a obecnie pierwsze 3 transze opłacił obecny "kupujący" jednakże zmieniły mu się plany życiowe i chce "odstąpić" od tego mieszkania. I tak wygląda sprawa opłat które muszę uregulować przy podpisaniu umowy (cesja):

- Cena za mieszkanie (pierwsze 3 transze które opłacił obecny kupujący a następne dopiero po nowym roku)
- Odstępne
- Wynagrodzenie dla biura sprzedaży
- Notariusz
- PCC 1%

Czytając różne artykuły dostępne na internecie (np. LINK dla podobnej sytuacji wynika, że nie powinienem zapłacić PCC 1%. Jak wygląda sytuacja dla takiego przypadku?

#nieruchomosci #kredythipoteczny #notariusz
  • 10
  • Odpowiedz
@mickpl: Końcowa cena całości "zakupu" po negocjacjach jest jak najbardziej dla mnie satysfakcjonująca tylko zastanawia mnie ten 1% PCC gdzie myślałem że kupując coś z rynku pierwotnego ten podatek nie występuje (oraz w przypadku cesji i przepisania) bo nigdzie nie podpisuje umowy sprzedaży etc.
  • Odpowiedz
Lepsza pozycja negocjacyjna. Pozdro mireczku.


@mickpl: no to chyba lepsza pozycja by była jakby to nie był fliper, bo rzeczywiście chce spylić i zrealizować nowe życiowe plany.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@SosPomidorowy: dlatego że mamy przejście pieniądza co świadczy samo w sobie o odpłatności i tym samym powoduje powstanie obowiązku zapłaty PCC. Mówimy o PCC nie o dochodowym.
  • Odpowiedz
@SosPomidorowy podatek od czynności cywilnoprawnych za taką czynność prawną należy się z tego względu, że cesja to nie jest samodzielny typ umowy, a zawsze sprzedaż albo darowizna, więc zawsze wystąpi PCC albo podatek od spadków i darowizn (pomijam ewentualne zwolnienia). Roszczenie o zawarcie umowy deweloperskiej to zbywalne prawo majątkowe, zatem podlega opodatkowaniu według stawki 1% jako inne prawo majątkowe. W sytuacji takiej jak powyższa kupujesz roszczenie, a nie mieszkanie. Co więcej, tak
  • Odpowiedz