Wpis z mikrobloga

Hej Mirki i Mirabelki, Wchodzil ktoś z was na Toubkal zimą? Planuje wejście w styczniu ale cięzko znaleźć jakiekolwiek informacje/relacje z tego miesiąca. Jedynie o mozliwych opadach oraz większym wietrze #gory #maroko
  • 14
@pilot1123:
rozumiem bez odpowiedniego przeszkolenia z uzyciem czekana nie warto sie wybierać? bardziej myslalem ze jest to góra łatwa w zdobyciu, gdzie opady sniegu tez nie są jakies wielkie
@pilot1123: Tatry Zachodnie, czyli coś w stylu Czerwonych Wierchów?
Czy jest dużo elementów niebezpiecznych, wspinaczkowych, jak np. na Orlej Perci? I czy wysokość 4000+ stanowi problem bez większego przygotowania?
@kkeeczy: nie ma tam trudności technicznych. Myślę że nie jest bardziej stromo niż na Kasprowym. Z opadami śniegu to różnie, czasem go prawie nie ma, a jak masz pecha to ponoć potrafi nawalić w nocy metr (jak to w górach zimą).

Czy jest dużo elementów niebezpiecznych, wspinaczkowych, jak np. na Orlej Perci?


@nynomat: 0. Tzn jak chcesz to będą ;) ale szlak idzie bardzo łatwym terenem.

Tatry Zachodnie, czyli coś
@nynomat: nie jest to jakiś straszny wyczyn. Największy problem to odmrożenie dupy. Musisz też mieć świadomość że jak sobie skręcisz nogę to może być kłopotliwie. Ja w sumie tego nie sprawdzałem, następnym razem się lepiej przygotuję XD ale słyszałem opowieści że ktoś musiał płacić kilkaset dolarów lokalsom za zniesienie go na dół, bo ciężko się z ubezpieczycielem kłócić przez telefon w takiej sytuacji.
@nynomat: 99% idzie na Tubkal, jeśli pytasz o alternatywy to popatrz na mapę ( ͡° ͜ʖ ͡°) Atlas Wysoki to potężne góry, ale infrastruktury poza okolicami Tubkala chyba nie ma. Ze schroniska osiągalnych jest trochę szczytów ~4000, walała się tam też książka "Drogi alpinistyczne w Maroku" czy jakoś tak, więc możliwości jest na pewnie wiele. Istnieje coś takiego jak CAF Cassablanca, może tam podpytaj. My byliśmy się
@kkeeczy: w styczniu musis trafic okno pogodowe bo pierwsze podjescie nad schorniskiem bedize problematyczne. Nie wiem jak jest teraz, dobrych kilka lat temu byl sporo problem zeby zarezerwowac nocleg. Plan jest taki wstajesz rano w Imlilu, idziesz do schroniska, spisz w schornisku wstajesz rano wchodzisz na Toubkal schodzisz do Imlil. Raki/czekan potrzebne w pierwszym etapie - choc zalezy jakis bedzie ze sniegiem. wyporzyczysz spokojnie w Imlilu.
W schronisku unikaj jedzenia jak
W schronisku unikaj jedzenia jak mozesz


@Nietak_nietak: e tam, tu byl nie przesadzal. Bylem w 2019 i zarcie bylo bardzo spoko :D

I czy wysokość 4000+ stanowi problem bez większego przygotowania?


@nynomat: jak ktos wyzej napisal- ciezko powiedziec, zalezy od organizmu. Ja bylem wtedy calkiem niezle wysportowany, w Alpach wykrecalem dobre czasy, a na podejsciu od ok 3600 ledwo dawalem rade i szedlem z nosem przy ziemi. Za to rozowa