Wpis z mikrobloga

Potrzebuję za jakiś czas kupić wideodomofon. W miejscu gdzie w domu będzie monitorek mam doprowadzone zasilanie oraz wystaje kabel domofonowy XzTKMXpw 6x2x0,5, który idzie na zewnątrz do miejsca gdzie będzie "dzwonek". Jest coś sensownego co będzie działać? Teraz widzę pełno rozwiązań po skrętce i z zasilaniem POE co dla mnie jest bez sensu. Szukam czegoś co podepnę w domu, zasilę i tym kablem zasili to sobie ten dzwonek na zewnątrz. Naprawdę to taki problem znaleźć teraz takie rozwiązanie? Myślałem że każdy zestaw tak działa - dostarczasz 12-24V, komunikacja po domofonowym kablu i wsio a tu takie kombinacje się porobiły że by trzeba było położyć milion kabli w tę i z powrotem.

#elektronika #budujzwykopem #wideodomofon
  • 14
@dktr: no ale to widzę że też jest jakiś switch tylko że na DIN, chyba że źle szukam.

Generalnie szukam czegoś podobnego co montował Mario Budowlaniec: https://www.youtube.com/watch?v=FneEIGG5OV8

Film ma co prawda już 3 lata, ale nie chce mi się wierzyć że nie ma podobnego rozwiązania ale z trochę lepszą szatą graficzną. Chciałbym identycznie jak on tu ma - zasilamy monitorek, podpinamy żyły i całe zasilanie idzie sobie tym kablem aż do
@Rst00: To jest analog, a już dawno nic nowego z analoga nie widziałem. Wszystko jest albo od razu IP albo ma centralkę na DIN która zapewnia komunikację kasety z monitorem i siecią ethernet.
@dktr: hmm, a skoro to jest kabel 6x2x0,5 to czy nie można po prostu potraktować tego jak skrętki + dołożyć zewnętrznego zasilania?

Dla mnie to jest po prostu dziwne bo żeby to wyglądało estetycznie to by trzeba było od miejsca gdzie jest ekran doprowadzić jeden ethernet, który byłby z zasilacza PoE i później doprowadzić drugą skrętkę która by szła na zewnątrz. No i jeszcze gdzieś trzeba trzymać ten switch PoE czyli
@Rst00: Ethernet na tym kablu nie pójdzie, nawet na 10M się nie zepnie, żyły muszą być skręcone. Możesz dać na jednej parze modem vdsl puścić nim transmisję a pozostałymi zasilanie, ale to nie będzie tanio 2x planet vc-231g. To jest całkiem normalne, wszystkie instalacje które teraz robimy wyglądają tak że wszelkie przewody sieciowe od domofonów, monitorów, kaset, kamer,unifi, gniazd LAN zbiegają się na patch-panelu w racku który sobie wisi gdzieś w
@dktr: no a przewód parowany nie oznacza od razu skręcanego? Chyba będzie trzeba wykonać test bo odległość nie jest duża, może 8m.

Grr, to jestem trochę zły na siebie że tylko takie przewody dałem. Najwyżej będę szukał czegoś możliwie analogowego ale jeszcze przetestuje czy LAN na takim kablu pójdzie
@Rst00: Wszystko zależy jak długi, jak ma z 10m to może się link zepnie ale będzie mnóstwo błędów, najlepiej jak byś dał po obu stronach mikrotiki, zapuścił btest i obserwował jak lawinowo rośnie licznik FCS error czy inne kolizje na interfejsie eth. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Rst00: Znam Twoj bol. Sam dlugo czegos szukalem i myslalem ze w tych czasach jest to prostsze. Wybralem EURA VDP-90A3 DELTA. W prawdzie, ja musze ogarnac zasilanie na szynie DIN w rozdzielni (tak mam poprowadzone okablowanie), ale domyslnie zasilacze sa na 240V (monitor i kaseta zewnetrzna). Nie wiem jaki u Ciebie jest dokladnie schemat okablowania, ale mysle, ze ktos to wyprowadzal mial jakas wizje.
@Pwado: dzięki, sprawdzę :)

Ten co wyprowadzał miał jakąś wizję bo to byłem ja i sądziłem że na takim kablu będę w stanie puścić każdy system a tu teraz zonk ( ͡° ͜ʖ ͡°) nie sądziłem że to będzie taki problem, wręcz jestem zdziwiony że wszędzie pchane jest to w ten sposób i dla mnie to trochę bzdura że musiałbym z poddasza ciągnąć skrętkę do monitora, później
@Pwado: no i właśnie o coś takiego mi chodziło. Prosty schemat, te funkcje co potrzebuję. Czemu wszędzie nie może tak być prosto? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Pwado: aczkolwiek ciekawi mnie w instrukcji ten fragment o przewodzie do elektrozaczepu żeby był 2x0,5 mm2 lub 2x0,75 m2 w zależności od odległości. Ciekawi mnie czy na zwykłej żyle z takiego przewodu domofonowego to zadziała, nie są to przecież duże prądy aby zasilić taki elektrozaczep. Jak masz to zrobione u siebie?
no i właśnie o coś takiego mi chodziło. Prosty schemat, te funkcje co potrzebuję.


@Rst00: ciesze sie, ze moglem pomoc, bo sporo mi to zajelo znalezc cos sensownego xD teraz to juz chyba moge zrobic uprawnienia na elektryka ( ͡° ͜ʖ ͡°) wlasnie jestem w trakcie montazu.

Jak masz to zrobione u siebie?


@Rst00: ja mam wszedzie puszczona jakas zwykla skretke (na zewnatrz jest tylko specjalna
@Pwado: i masz zasilanie podpięte tylko pod monitor? Widziałem też na jakimś filmie że zasilali osobno monitor i kasetę zewnętrzną ale to pewnie przy większych odległościach. U mnie będzie niecałe 10 m więc powinno śmigać.