Wpis z mikrobloga

Chciałbym przedstawić Wam jeden z naszych bardziej zaawansowanych projektów ;)

Instalacja fotowoltaiczna o sumarycznej mocy 32.93 kWp wraz z magazynem energii o pojemności 90 kWh.

Specyfikacja instalacji fotowoltaicznej:
- Panele fotowoltaiczne: Suntech STP445S-B72/Vnh - 74 szt.,
- Optymalizatory mocy: Huawei SUN2000-450W-P - 74 szt.,
- Falowniki: HUAWEI SUN2000-10KTL-M1 - 3 szt.,
- Magazyn energii: HUAWEI LUNA2000-15-S0 - 6 szt.,
- Moduł zasilania awaryjnego: Backup Box-B1 - 3 szt.,
- Licznik energii: Huawei Smart Power DTSU666-H,
- Konstrukcja firmy Schletter,
- Ograniczniki przepięć firmy OBO,
- Wyłącznik nadprądowy, rozłącznik DC firmy EATON,
- Wyłącznik różnicowoprądowy firmy EATON.

Do każdego falownika został podłączony moduł zasilania awaryjnego, do którego zostały podłączone najważniejsze obwody w obiekcie (tj. serwerownia). W przypadku braku zasilania (powstałego na przykład poprzez zerwanie linii zasilającej) energia elektryczna będzie przekazywana od magazynu energii poprzez falownik do modułu zasilania awaryjnego. Falowniki zostały połączone ze sobą kaskadowo (całość pracuje jako jedność). Wyprodukowana energia elektryczna w pierwszej kolejności przekazywana jest na pracujące odbiorniki w obiekcie, a nadwyżka przekazywana jest do magazynów energii w celu ich doładowania. Jeżeli magazyny energii zostaną naładowane, wówczas nadwyżka jest wysyłana do sieci energetycznej. Takie rozwiązanie powoduje to, że bardzo mała ilość energii elektrycznej jest wysyłana do sieci, w wyniku czego nie tracimy 20% lub 30% na magazynowanie energii przez dostawcę energii elektrycznej. W sytuacji, gdy produkcja energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej jest niewystarczająca do zasilania obwodów w obiekcie energia elektryczna nie zostaje pobierana z sieci, a zostaje pobierana od magazynów energii (które zostały wcześniej naładowane).

Takie rozwiązanie umożliwia osiągnięcie samowystarczalności energetycznej na poziomie 99.5%.

Poniżej kilka zdjęć z realizacji. Opinie mile widziane.

#fotowoltaika
Pobierz
źródło: comment_16344965260GQhTuBED2gFjSemo8WPbc.jpg
  • 35
@testerwykop @Popularny_mis: Sam koszt magazynu energii to około ~ 200k brutto (18 baterii po 5 kWh oraz 6 jednostek sterujących). Jeżeli chodzi o żywotność, to producent daje na magazyny 10 lat gwarancji, a ilość cykli dla tej baterii wynosi ponad 6000.

@zibizz1: Ta instalacja fotowoltaiczna wraz z magazynem energii jest dla Urzędu Miejskiego ;)

@slavkowsky Taką samowystarczalność uzyskamy tylko w dzień, gdy produkcja jest wystarczająca na naładowanie magazynów oraz zasilanie
@speedkill: z seri drobnych uwag - nie ma wymaganej separacji dla wentylacji. nie wiem czy pomieszczenie jest wentylowane lub chlodzone, ale 10ktl , zwlaszcza jak pracuje z bateriami, potrafi calkiem sporo ciepla wydzielac.
@speedkill: Ładnie zrobione, ale optymalizacja od Huawei to gówno, w zasadzie mija się z celem licząc koszt do wydajności. :) Daleko Huawei do SE, choć optymalizator "prawie" skopiowali 1 do 1. :)
@Mateos2: W pomieszczeniu zostanie zamontowana klimatyzacja, która będzie ustawiona na 19 - 20 stopni.
@mendium: Trochę ponad 400k. Przy czym była to realizacja typu zaprojektuj, uzgodnij i wybuduj.
@kalmaris: Dzięki. W tym wypadku optymalizacja wynikała tylko i wyłącznie z wymogów rzeczoznawcy (obiekt powyżej 1000m3). W innym przypadku zostałaby zastosowana optymalizacja częściowa. Swoją drogą czemu uważasz, że optymalizacja od Huawei to gówno?
@kalmaris: to inaczej, czym sie rozni optymalizacja SE od Huawei?
huawei znajduje najabardziej optymalny prad dla ciagu i narzuca go wszystkim optymalizatorom w ciagu
dzieki temu kazdy optymalizator daje identyczny prad, a rozne napiecie - wyciskamy kazdy Wat z kazdego panela

przyklad ponizej - 10 paneli, wiekszosc miala cien w ciagu poranka - wiekszy lub mniejszy

co lepszego robi SE ?
Pobierz
źródło: comment_163471867653HcqKhX3rYxDSMCdU9Ggm.jpg
@kalmaris: Same ogniwa dziś to ~1000zł brutto/kWh za trwałość minimum 5tys cykli. Taka cenato za same baterie np ta sama konfiguracja Kia e-Niro ale różna bateria. Do tego trzeba dołożyć elektronikę DC/AC i oprogramowanie. Przez najbliższe 5 lat dla zwykłego Kowalskiego raczej 1500-2500 z podłączeniem
2000zł/5000cykli = 40gr za cykl
@Mateos2: Już pomijając temat optymalizacji, to ja do Huawei mam uraz, bo powiedz mi co wysyła taki zwykły falownik który miesięcznie potrafi 1-2GB danych przesłać. Skanowanie i klonowanie ruchu w sieci WiFi już zostało im udowodnione, ale nadal nie wiem co w tak dużych pakietach miesięcznych wysyła falownik Huawei. Podobnie zresztą jest z wszystkimi falownikami na solarmanie (Solis, Sofar, Deye, etc). Komunikacja odbywa się rzekomo tylko po porcie 10001, to otwórz
@zibizz1: Sam jestem ciekaw jak rynek odpowie na te kończące się patenty. Podejrzewam że "chińczyki" tanie zaleją rynek, a jeśli pisiory będą w programie Mój Prąd dofinansowywać (jak deklarują) magazyny, to może się okazać że wyjdzie to całkiem korzystnie dla klienta końcowego. Niestety na razie możemy gdybać.