Wpis z mikrobloga

Przejrzałem wpisy i chcę się upewnić czy dobrze zrozumiałem:
Kupując "kryptowaluty" na #revolut (specjalnie dałem w cudzysłowie) za kilkadziesiąt zł dla zabawy zgłaszać to do skarbowego w PIT?
Czy dopiero jak zamienię to na zwykłą walutę po jakimś czasie osiągając zysk lub stratę?
Tylko pytanie skarbowego wtedy skąd to miałem i czemu nie zgłosiłem?

Widziałem też odpowiedzi, że jak kasa zostanie na Revolut i stamtąd gdzieś coś za to kupię kartą i nie wróci do mojego banku to nie trzeba zgłaszać.
W internecie nie umiem nic sensownego, jakiegoś poradnika na ten temat znaleźć.

Jak Wy to robicie?

#kryptowaluty
  • 20
  • Odpowiedz
@PanDanda: "za kilkadziesiąt zł dla zabawy"

Ja bym to #!$%@?ł. W najgorszym wypadku każą ci zapłacić 75% podatku. Z resztą na Revolut nie kupujesz krypto więc ciężko mówić tutaj o handlu kryptowalutami.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@PanDanda: @DarkZizi: Jak z 50 zł zrobisz 250 i kupisz reklamówkę zakupów w Lidlu uważasz że ktoś się będzie fatygował?

Jakyz 50 zł zrobisz 800k i kupisz sobie nowe mieszkanie z dupy, zarabiając minimalną krajową to pojawią się pytania..

PS. Oficjalnie trzeba zgłosić każdy przychód uzyskany z kryptowaluty, zgłoszenie kosztów to Twój przywilej żebyś poniósł mniejsze koszty.
  • Odpowiedz
@inXe:
Ale na revolucie nie kupuje kryptowalut tak naprawdę ( ͡° ͜ʖ ͡°) ciężko powiedzieć co wgl się dostaje.
Poza tym pytanie czy jako koszt można uznać też fee revoluta 2.5%
  • Odpowiedz
  • 0
@Korges
@inXe

No właśnie, na Revolut nie wiadomo do końca co mam, więc jak to Grażynce w skarbowym wyjaśnić, jak ona tradycyjnej definicji kryptowaluty nie zna pewnie.

Dla mnie zgłosić nawet takie groszowe sprawy to nie problem, tylko pytanie jak to opisać i w jakiej formie zgłosić.
  • Odpowiedz
Czy dopiero jak zamienię to na zwykłą walutę po jakimś czasie osiągając zysk lub stratę?


@PanDanda: Tak.
Zysk kupno/sprzedaż rozliczasz w danym roku w PIT-38
https://www.ifirma.pl/aktualnosci/jak-rozliczyc-kryptowaluty.html

Ja specjalnie teraz czekam, żeby sprzedać w styczniu, bo już w tym roku trochę za duże mam obroty i przychody ogółem.
Pamiętaj, że straty na krypto też możesz wliczać, przykładowo zarobisz na BTC, a stracisz na altach to wliczasz ten koszt. Lepiej jednak żeby to
  • Odpowiedz
@Egribikaver: Jeszcze raz, dla jasności. Jeśli w tym roku mam tylko koszta, to też wpisuję je do pit 38 za ten rok? Czy czekam do przyszłego roku i w kolejnym zeznaniu wpisuję koszt z tego roku i ewentualny zysk z przyszłego?
  • Odpowiedz
Czy czekam do przyszłego roku i w kolejnym zeznaniu wpisuję koszt z tego roku i ewentualny zysk z przyszłego?


@BoMiTakKazali: To zdanie nie ma sensu. Skladasz pit za poprzedni rok. zysk-koszty i masz podatek. Nie da sie wpisac kosztow sprzed 2 lat do pitu, mozesz robic korekte tego sprzed 2 lat. Ale to juz troche smierdzi.
  • Odpowiedz
@FortunaHej: Zaraz rzucę okiem w pit, czy nie ma tam rubryki z przeniesionymi kosztami z poprzedniego roku? Nie mówię o 2 latach, tylko o roku. Tzn. rok 2021 - tylko koszta, ale w pit za 2021 ich nie wpisuję. Rok 2022 - zysk, w pit za 2022 wpisuję koszt z 2021 i zysk z 2022. Czy to jest możliwe? Czy muszę w pit za 2021 wpisać koszt i 0 zysku, a
  • Odpowiedz
@PanDanda: > Dodatkowo skomplikowalem sobie, bo PLN na Revolut zamieniłem na euro (pierwotnie miałem przelać to na binance) i w tej walucie kupiłem krypto.

@PanDanda: Wpisz dokładnie tyle, ile musiałeś przelać PLN żeby kupić sobie to krypto, czy w Twoim przypadku najpierw Euro, a następnie krypto.

@BoMiTakKazali: Wpisujesz koszty za ten rok, żeby móc je przenieść do odliczenia ich w przyszłym roku.
  • Odpowiedz
@Egribikaver: A ja mam takie pytanie. Czy te wyciągi z konta mógłbym wydrukować i zanieść do jakiejś księgowej żeby mi to poobliczała? Jest jakaś strona, gdzie jest wyjaśnione jak odliczać te koszty przychodu z tych wyciągów krok po kroku?
  • Odpowiedz