Wpis z mikrobloga

jaram sie wspinaczką i himalaizmem, wiem że chce to trenować. zaczynam ofkors od ścianki. warto kupować od razu buty czy jakieś trampki czy może halówki jak BNT? nie chce wypożyczać sprzętu bo jestem pewny że będę chodził regularnie
co zakupić jak zacząć?

#wspinaczka #gory #himalaizm #scianka
  • 32
  • Odpowiedz
@filozof900: Na panelu rozmiar buta i jego precyzja ma tu raczej marginalne znaczenie. W skałach w Polsce już na drogach za VI.1 poczujesz, że dobry but to podstawa. Im trudniejsza droga tym zazwyczaj wymagające stopnie. Wszystko też zależy od specyfiki rejonu ale jak już wspominałem wspinanie na jurze mamy wymagające w porównaniu do takiej Hiszpanii, Włoch czy Grecji. Powiem Ci, że jak kupiłem swój pierwszy ciasny but(miura vs) to poczułem niesamowity
  • Odpowiedz
@fajq: sokoliki, tatry. wiesz co, ciezko mi powiedziec, ja tylko mowie jak ja to widze zgodnie z moim doswiadczeniem. kazdy ma swoja filozofie odnosnie butow ;-) w skalach zdarzylo mi sie zrobic kilka połogów tez na malych stopniach i serio nie mysle, ze powinienem miec mniejsze buty. jury akurat nie znam i za szybko sie tam nie wybieram, wiec sie nie wypowiem na ten temat. btw, tez mam vs i nie
  • Odpowiedz
@filozof900: Na bank to właśnie brak wspinania na jurze podtrzymuje cię w tym twierdzeniu ( ͡° ͜ʖ ͡°) W tym sezonie kupiłem bardzo dobre, z początku ciasne, lecz po rozbiciu kapciowate buty i tak jak na starcie stałem na wszystkim z mega zaufaniem, tak teraz każde wstanie z dziurki to mały stresik. Na jure nie ma co się bawić w kapcie. Masz w bucie wytrzymać maks 10min
  • Odpowiedz
@filozof900: No to z całym szacunkiem ale doświadczenie masz małe. Sokolikowy granit jest całkowicie inny i mniej wymagający na stopnie niż nasza jura. Na Jurze dodatkowo masz różne rodzaje wapienia i na każdym wspina się inaczej. W sokolikach czy rudawach staniesz dosłownie na wszystkim i nie potrzeba precyzyjnych butów. Przejedź się na jurę to zobaczysz że twoje buty mogą być nie odpowiednie jak się rozbiją.

@One_day_full: Znowu nie przesadzajmy w
  • Odpowiedz
@fajq: Ciasnota to pojęcie względne :/ Możesz mieć już lepiej skórę dostosowaną. Ja w swoich stojąc na dziurkach 30 min bym nie wytrzymał, a jestem pewny że mógłbym mieć buta ciaśniejszego. takiego jak przed rozbiciem :d Mieć stopę w bucie, a się wspinać to różnica. W pierwszym przypadku też bym dużo dłużej mógł w nich siedzieć.
  • Odpowiedz
@One_day_full: Jakie buty masz do wspinania? Też nie każdy but się nada na dziurki. Może twoja stopa jest nieodpowiednia do buta. Jest sporo czynników które na to wpływają.
  • Odpowiedz
@filozof900: Ale to mi nie musisz mówić bo w Polsce wspinałem się praktycznie wszędzie. Mam duże porównanie po prostu i bazuję na tych doświadczeniach dlatego zdziwiło mnie to twoje stwierdzenie i wyprowadzam po prostu z błędu.
  • Odpowiedz
@fajq: ale nie wiem co ty probujesz teraz mi wytlumaczyc kolego ;d zapytal sie jakie buty to mu doradzilem, teraz sie zachowujesz jakbys mnie probowal przekonac, ze pomidorowa lepsza od ogorkowej. ja sie tak wspinam i tyle, jaki masz z tym problem nie rozumiem. ja wspinalem sie w wielu miejscach w europie i tak mi jest ok, moze tak zostac? czy mam kupic koniecznie ciasniejsze? czy mam zaczac doradzac ludziom kupowac
  • Odpowiedz
@wolter_wait: kup sobie od razu magnezje, warto uczyć sie od razu nawyku używania. Ja długo nie używałem i ciężko mi sie było przyzwyczaić w skałach czy na ścianie. Pomaga to jak ręce sie pocą, przez co zużywasz wiecej siły jak trzymasz jakiś chwyt niewygodny.
  • Odpowiedz
@filozof900: Tylko, że my nie dyskutujemy o tym czy model X jest lepszy od Y nawiązując do twojej analogi o zupie. Tobie się może wydawać, że but jeden rozmiar mniejszy jest odpowiedni. Może Ci się wydawać, że jest ok ale wierz mi, że rzeczywistość Cię zweryfikuje. Jak twój but się rozbije to zapomnij, że będzie on stał na wymagających stopniach. Oczywiście to się odnosi do la sportivy, scarpy, czy innych butów
  • Odpowiedz