Wpis z mikrobloga

Bez przesady, państwo jest potrzebne akurat do 4 rzeczy: wojsko, policja, sądy i drogi publiczne. Zadaniem państwa jest ochrona życia, wolności i własności. Gdy zniesie się państwo od razu władzę przejmie mafia i będzie z deszczu pod rynnę.
@Sicamber: nie ma takiej definicji państwa, którą nie określisz też mafii, więc nie widzę za bardzo różnicy. Natomiast polecam na youtubie "Machinery of Freedome - David Friedman", krótkie, a daje do myślenia
@K_R_S: Tylko że państwo ma pewne tradycje, posługuje się pewnymi zasadami formalnymi (konstytucja, kodeksy) i nieformalnymi, a po mafii nie wiadomo czego się spodziewać. Powinny istnieć pewne prawa kardynalne które nie mogą być zniesione i państwo by ich (w założeniu) przestrzegało. Mafia miałaby gdzieś takie prawa.
@duffman:

Ale mnie ci anarchiści śmieszą- tak jakby ludzie w każdych warunkach samoistnie nie tworzyli struktury władzy i nie łączyli się w coraz większe grupy.


W takim razie prawo do secesji z własnym terenem nie powinno być problemem, bo ja bym chciał samoistnie utworzyć odrębną, w 100% wolnorynkową strefę na swoim terenie wraz z grupką ludzi, którzy DOBROWOLNIE będą chcieli zrobić to samo :>

Da się? Czy się nie da? Dlaczego
@Spluczka A kto powiedział, że jesteśmy? Poza tym nie widzę problemu żebyś sobie ze swoją grupką ludzi znaleźli bezludną, wyspe i tam zrobili swoją strefę. Niestety ten teren na którym jesteśmy już należy do organizacji zwanej Rzeczpospolita Polska i możesz go od niej przejąć co najwyżej siłą.
@duffman: dlaczego mam sobie szukać wolnej wyspy, skoro jestem właścicielem danego terenu?

Niestety ten teren na którym jesteśmy już należy do organizacji zwanej Rzeczpospolita Polska i możesz go od niej przejąć co najwyżej siłą.


Czyli jest to zwykły twór totalitarny, który istnieje tylko dzięki argumentowi siły. Jeżeli wszyscy ludzie np z Gdańska mogą go jutro opuścić i wybyć za granicę, to czemu nie mogą np. pozostać na SWOJEJ ziemi i odciąć
@Spluczka co, nie zmienia faktu, że nie przewiduje możliwości oddania za darmo swojej własności- bo to nie jest twój teren, a jeżeli uważasz inaczej, to strzelaj do każdego kto na niego wkroczy i zobacz jak szybko przedstawiciele organizacji wyprowadzą cię z błędu.
@duffman: owszem, ale nie oczekuj tego, by wszyscy musieli się zgadzać na obecny stan. anarchia to tylko "tabula raza", któa nie wyklucza jakichkolwiek form organizacji. sposób organizacji życia i działalności człowieka może odbywać się i bez działalności jakiegokolwiek rządu.
@duffman: anarchia to tylko krótki okres przejściowy pomiędzy jednym sposobem organizacji a drugim. anarchia może być zalążkiem chaosu, ale nie musi (szczególnie - nie w cywilizacji na tym poziomie rozwoju technologicznego, jaki mamy teraz).

Przykład: http://moraine.salon24.pl/318419,europa-kladzie-sie-do-trumny

Z uwagi na brak państwa z jego "publicznymi usługami" do gry wkroczył prywatny sektor świadczący swoje usługi. Setki prywatnych autobusów oraz taksówek które można zamawiać przez Internet, zamiast miejskich przystanków na parkingach znajdują się monitory