Wpis z mikrobloga

#pytanie #kino #film #filmy
Hej Mirki, czym tak właściwie różni się OAR ("Original Aspect Ratio") od tzw. "Open Matte" (tj. bez jakichś tam przesłon)?

Na początku myślałem, że oba to to samo, ale ktoś tam na forum:
https://forum.dvdtalk.com/dvd-talk-archive/329948-open-matte-vs-oar-can-ever-better.html
pisał, że więcej widział (większy obszar) na "Open Matte" niż OAR.

Tak na logikę - skoro OAR nie ma takich samych proporcji (coś tam jest przycięte/zasłonięte) co Open Matte, to dlaczego nazywa się to OAR?
  • 7
Original aspect ratio (OAR)
Original Aspect Ratio (OAR) is a home cinema term for the aspect ratio or dimensions in which a film or visual production was produced – as envisioned by the people involved in the creation of the work. As an example, the film Gladiator was released to theaters in the 2.39:1 aspect ratio. It was filmed in Super 35 and, in addition to being presented in cinemas and television
Oryginalne proporcje obrazu (OAR)
Oryginalne proporcje obrazu (OAR) to termin stosowany w kinie domowym, określający proporcje lub wymiary, w jakich film lub produkcja wizualna zostały wyprodukowane - zgodnie z wyobrażeniami osób zaangażowanych w tworzenie dzieła. Przykładem może być film Gladiator, który został wydany w kinach w formacie 2.39:1. Film został nakręcony w formacie Super 35 i oprócz tego, że był prezentowany w kinach i telewizji w oryginalnym współczynniku proporcji 2,39:1, był także
@makrofag74: No wg wiki wynika, że 24,89 mm / 18,66 mm = 1,33:1 (4:3)

Rozumiem, że OAR, to taki, który jest uzyskany dzięki matówce, bo taki właśnie chcieli twórcy, a nagrało im się "za dużo" w kadrze ( ͡° ͜ʖ ͡°)

"Intended Aspect Ratio" - jest rzeczywiście trochę bardziej logiczne imho.