Wpis z mikrobloga

Wielu z was z pewnością kojarzy, że Michał Anioł jest autorem fresków w Kaplicy Sykstyńskiej, ale czy słyszeliście kiedyś o jego poezji?

Gdy w 1508 roku Papież Juliusz II zlecił mu namalowanie fresków na suficie Kaplicy, artysta stanął przed licznymi wyzwaniami. Przede wszystkim był raczej rzeźbiarzem niż malarzem, a sufit był ogromny i ze względu na swoją budowę stwarzał problem z właściwym oddaniem perspektywy. Swoją frustrację związaną z tym dziełem i z towarzyszącym mu zmęczeniem, a nawet wyczerpaniem wyraził w sonecie o Obrazie Kaplicy Sykstyńskiej. Dodał do niego rysunek z karykaturą samego siebie malującego obraz ( ͡° ͜ʖ ͡° )*:

Wole urosły mi od tej tortury
I krztuszę się tutaj, jak podtrute kocury.
Brzuch ściśnięty pod brodą,
Twarz skierowana do góry,
Kark ciągnie do dołu, uwieszony na krzyżu,
Żebra jak harfowe struny na wierzchu,
Twarz niczym paleta barw, co z pędzla spadły,
Biodra wrzynają się w brzuch,
Pośladki jak siodło ciężarem gniecione,
Nogi dyndają tam i nazad zawieszone.
Skóra z przodu luźna i obwisła,
Z tyłu boleśnie naprężona.
Na ukos wyginam się jak syryjski łuk.
Owoc dziwny i fałszywy musi być mych prób,
Oczu zmrużonych i umysłu, co wpadł w szał,
Jak z lufy źle skalibrowanej strzał.
Przybądź tu Giovanni, by spróbować,
Moje martwe malunki i mą sławę uratować,
Albowiem fatalnie się mam,
A moje dzieło lepiej schować.



#ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #poezja
puddin - Wielu z was z pewnością kojarzy, że Michał Anioł jest autorem fresków w Kapl...

źródło: comment_1632905509LwPwvB1eNz7Ki5pAGuG4pk.jpg

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
Wielu z was z pewnością kojarzy, że Michał Anioł jest autorem fresków w Kaplicy Sykstyńskiej, ale czy słyszeliście kiedyś o jego poezji?


@puddin: W książce Udręka i ekstaza było o tym wspomniane, w pierwszym okresie życia pisał m.in. do dworki z domu Medycuszy a pod koniec żywota wzdychał do uczniów. Mogę coś pomieszać, bo dosyć dawno o tym czytałem.
  • Odpowiedz
@powsinogaszszlaja: Udręka i ekstaza była świetna. Polecasz jakieś inne tego typu? Z mojej strony spore wrażenie na mnie zrobiła: MW Łysiaka, później doczytałem 10 tomów Malarstwa Białego Człowieka i Biało-czerwone. Mile widziane tego typu polecajki związane ze sztuką/kulturą.
  • Odpowiedz