Wpis z mikrobloga

Siema energetyczne świry ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Sprawa dotyczy ogólnie fotowoltaiki, energii z sieci, dystrybutorów energii (PGE i m.in. Tauron). Główną kwestię, która chcę poruszyć jest bilansowanie międzyfazowe. Ciągle chodzi mi to po głowie i nie wiem jak "pilnować", mierzyć energię, aby wyjść najkorzystniej. Zastanawia mnie, czy jestem w stanie wykorzystywać pełną wytworzoną energię z fotowoltaiki na własny, domowy użytek (bez pobierania energii z sieci (magazynu)).
Ciekawy jestem, co dzieje się w momencie, gdy przykładowo moja fotowoltaika produkuje w sumie 3kW (1kW na każdą z 3 faz) i co w momencie jeśli podłączę na jaką z faz grzałkę 2kW - czy wtedy wciąż zużywam 2kW wyłącznie z produkcji fotowoltaiki czy już dodatkowo na tą jedną fazę pobieram z sieci dodatkowo 1kW (z magazynu?). I jak w takim wypadku (jeśli pobieram dodatkowo z sieci 1kW) rozlicza np. Tauron - czy oni patrzą wtedy czy wysyłam jakieś kW z fotowoltaiki do ich sieci (nadwyżka) (więc nie pobierają z mojego magazynu energii, którą nadprodukowałem), czy zabierają mi energię z magazynu na tą fazę (na magazynie już tracę 20% przechowując), czy jak oni to liczą? Ktoś może ma takie informacje, bądź może to sprawdzał i jest w stanie się tą wiedzą podzielić? Chciałbym zrozumieć tą kwestię, bardzo potrzebuję.

Z góry dzięki! :)

#fotowoltaika #panelesloneczne #energetyka #energia #pge #tauron
  • 7
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@MisiekD: chyba jasne że jak produkujesz 3kw to 1kw na każdą fazę więc jak podłączysz 2kw pod tą fazę to pobierasz dodatkowo 1kw z sieci czyli 80% z swojego magazynu
Nie dasz rady wykorzystywać swojej produkcji w pełni chyba że wyłączysz całe zasilanie na noc
@rybeczka: no właśnie że nie. Bilansowanie międzyfazowe polega na tym, że możesz zużywać 3kw na jednej fazie, a produkować po 1kw na trzech fazach.
@MisiekD: nie wiem jak Tauron, ale pamiętam że u innych operatorów, w przypadku trójfazowych PV to działało, problem był z jednofazowymi instalacjami PV - tego nie bilansowali.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@MisiekD: zależy od licznika, na 3 fazowe montowali czasem liczniki które nie bilnasowaly i o to była walka żeby to dopisać do ustawy gdzieś. Ale nie wiem na czym stanęło. Jeśli chodzi o standardowe zużycie własne to ok 20-30% i z tego wskutek braku bilansowania coś się obrywa. Więc wydaje mi się że maks można przez to stracić 6%(30%*0,2) a zazwyczaj pewnie 1-3% całej produkcji
@MisiekD np. w PGE jest międzyfazowe bilansowanie, ktoś na elektrodzie robil pomiary i wyszło, że ich dwukierunkowe liczniki Gama 350 robią to poprawnie.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@k0ti: @zibizz1: @rybeczka: @CichyBob: ok, wszystko już wiem, na elekteodzie jest cały wątek o tym. Reasumując, są 2 typy bilansowania: wektorowe i arytmetyczne (albegraiczne). Wektorowe jest korzystne, działa tak, że pobiera prąd od razu z innych faz (autokonsumpcja) bez magazynu i tak powinno to działać. Podobno PGE używa wektorowego bez problemu, a Tauron ma w 4 literach prosumentów i wciska im metodę stratną algebraiczną (nie bilansuje faz, a