Wpis z mikrobloga

1791 + 1 = 1792

Tytuł: Mikołajek w szkole PRL
Autor: Mikołaj Chylak, Maryna Miklaszewska
Gatunek: opowiadania
Ocena: ★★★★★★★★★

(...) i że będziemy mieli wizytę kapitana MO. (...) Tata Krzesimira też jest milicjantem, chociaż Krzesimir się do tego nie przyznaje.


Lubię przenoszenie na nasz polski grunt sprawdzonych zagranicznych pomysłów. Czasami kończy się to zaskakująco dobrze, czasami wychodzą z tego urocze ramotki. O tej książce dowiedziałem się przypadkiem i spodziewałem się, że raczej będzie to twór z tej drugiej kategorii. O jakże się myliłem!

Siedem historii o naszym polskim Mikołajku, w których autorce udało się zachować styl i sposób narracji Goscinny'ego, a do tego dodać świetne spojrzenie oczami dziecka na rzeczywistość PRL. Niemal każdy akapit obnaża jakiś absurd, przedstawia zachowania dorosłych widziane oczami ich pociech, które te zachowania też naśladują, choć zupełnie bez zrozumienia. Tylko dlatego, że tak robią ich rodzice.

Ilustracje w tej naszej wersji, tak jak w oryginale, też wykonywał ktoś inny. Robota, którą w wersji francuskiej wykonał Sempé, tutaj spadła na wówczas dziesięcioletniego syna autorki. I te ilustracje są świetne!

Podobało mi się bardziej niż wersja francuska, pewnie dlatego że kontekst jest mi dużo bliższy. Śmiałem się wielokrotnie w czasie lektury i na pewno do tej krótkiej książeczki będę wracał, bo warto, bo to świetnie napisana satyra.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter
Pobierz George_Stark - 1791 + 1 = 1792

Tytuł: Mikołajek w szkole PRL
Autor: Mikołaj Chyla...
źródło: comment_1632400129KRCb66FRuIvr8XIHxENbaW.jpg