Wpis z mikrobloga

Mirki poradźcie o czym pamiętać przed tynkami wewn. nie licząc instalacji elektrycznej, moja lista obejmuje:

- koncentryk pod tv i router
- skrętki pod monitoring
- skrętki pod internet
- instalacja alarmowa
- koryto pod tv
- koryta pod klimę
- peszel z rozdzielnicy na strych

czy coś jeszcze Wam przychodzi sensownego do głowy?

#budowadomu #budujzwykopem
  • 20
@TomAtari: skrętka od sieci LAN/Internetu powinna mieć możliwość złączenia pięter/piwnicy/strychu, żeby nie budować małowydajnego mesha wi-fi, a rozlokować Access Pointy wi-fi podłączone do routera/switcha po skrętce.
Proponuję pod telewizor podciągnąć conajmniej dwa przewody min. utp cat. 6. Pierwszy do telewizora lub odtwarzacza np NVidia Shield, a drugi będzie do przekazywania obrazu z monitoringu na trlewizor..., bo czasami przyjdzie ochota zerknąć na kamery, to będzie zawsze łatwiej... Ja tak mam zrobione. Oczywiście przewody sieciowe do szafki rack..., może później będziesz chciał tam nasa wstawić i mieć dostęp do danych w każdym pomieszczeniu.
@patrolez: dobry pomysł, tak zrobię
@masqar: w sumie o tym nie pomyślałem żeby na tv wyświetlać monitoring, dzięki za pomysł. A do tej pory NAS'a trzymałem na półce, zgoogluję sobie te szafki rack
@moll: dzięki! fotowoltaika być może będzie później, faktycznie peszel się przyda pod to. Wentylację będę miał grawitacyjną / hybrydową bez reku
@TomAtari Zależe jeszcze jaki masz domek, to proponuję na każde piętro w suficie też puścić skrętkę... i zamiast trzymać routery, AP na szafce co by zagracało wystarczy Ubiquity Unifi..., takie ładne satelitki pod sufitem :)... a skrętka droga nie jest..., więc...
@RahuCiahu: nie robię bo nie wiem czy będzie taka potrzeba, chodzi mi głównie o poddasze - jak nie będzie dokuczał skwar to nie będę robił. A odpływ skroplin przecież może iść wewnątrz koryta do jedn. zewn.
@TomAtari: U mnie na poddaszu w lecie klima chodzi codziennie 24h, ilość skroplin jest ogromna, gdybym wyprowadzał na zewnątrz to wiecznie miałbym mały stawik przy elewacji. Tylko sugeruje ( ͡° ͜ʖ ͡°)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@TomAtari: przez koryto w ścianie nie puścisz rur od klimy, zapomnij, chyba że korytko ma średnicę 80mm, jest to prosty odcinek i to nie dłuższy jak 2-3m. W innym wypadku albo kładziesz od razu rury albo będziesz bruzdował ściany później (no chyba, że pasuje Ci montaż w korycie)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@TomAtari: tak, o ile je tam ułożysz i zamkniesz deklem. Jako instalator nie widzę opcji wpychania przewodów miedzianych w takie koryta, zwłaszcza jeżeli są po drodze jeszcze łuki.
@raFFcio: kiedyś był z tym problem, ale teraz to tak powinno działać. Zależy w dużej mierze od tego, jak się urządzenie klienckie zachowa:
https://support.apple.com/pl-pl/HT202628

Kiedyś Ubiquiti miało rozwiązanie na "Zero Hand-off", które nie było do końca koszerne z Wi-Fi i miało osobno stacje kontrolera sieci i AP, ale robiło magię, że urządzenia klienckie nabierały się, że są ciągle w jednej sieci.

Potem zawierzyli w standard i firma dalej istnieje, wycofali "Zero
@raFFcio: https://www.reddit.com/r/HomeNetworking/comments/fyls7t/multiple_aps_wifi_at_home_fast_roaming/

Z komentarzy wyniki, że ludzie gadają albo o Ubiquiti, albo o Tp-Link Omada.

Co by nie było, to wielopiętrowy dom powinien mieć już sieć bardziej złożoną niż jednopiętrowe mieszkanie w bloku, więc chyba racjonalnym wydaje się, że rozwiązanie "prawie korporacyjne" będzie potrzebne do zastosowania.

W sieciach mobilnych 3G, 4G, 5G procedura, która umożliwia nieprzerywane połączenie nazywa się Handover i wymaga oddzielenia Control Plane (zarządzania podłączeniami) od Data Plane (zarządzanie
patrolez - @raFFcio: https://www.reddit.com/r/HomeNetworking/comments/fyls7t/multiple...