Wpis z mikrobloga

#matiwojwchinach <-- mój tag o życiu w Chinach

Jutro w Chinach odbywa się 中秋节 czyli święto środka jesieni, przez niektórych nazywane świętem ciastek księżycowych, bo takie właśnie ciastka Chińczycy spożywają z okazji tego święta. W sklepach można znaleźć mnóstwo ozdobnych pudełek z 月饼 (mooncake, ciastka księżycowe). Zaraz przed świętami ciastka sprzedają w zasadzie wszyscy. Można je nawet kupić w KFC czy Starbucksie.
Tradycyjnie ciastka wypełnione są zmielonymi nasionami lotosu lub czerwoną fasolą. Do tego w środku znajdziemy często solone żółtko jajka (咸蛋. Pudełko 4 ciastek kosztuje zwykle około 150zł i jest przekazywane jako prezent przez pracodawców czy partnerów biznesowych. Ciastka są bardzo tłuste, słodkie, więc średnio zawierają 800-900kcal w jednej sztuce. Są też wersje w zachodnim stylu (za którymi nie przepadam). Takie ciastka będą mniejsze, nie są pieczone, ale jedzone "na zimno" i mogą być nadziewane czekoladą, żurawiną, ananasem czy wieloma innymi składnikami.

Mając przygotowane składniki, uformowanie ciastek nie jest zbyt skompilowane. Wystarczy skorzystać z oprószonej mąką foremki: drewnianej (tradycyjne pieczone ciastka) lub plastikowej (styl "nowoczesny na zimno"). ...wiem, bo uczyłem się z różową przygotowywać takie ciastka pod okiem doświadczonego kantońskiego kucharza ( ͡º ͜ʖ͡º)

#chiny #jedzenie #gotujzwykopem
matiwoj11 - #matiwojwchinach <-- mój tag o życiu w Chinach

Jutro w Chinach odbywa si...

źródło: comment_1632143469giuac23LYCtnFhDTyU3Xwh.jpg

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz