Wpis z mikrobloga

Szukam dobrego AccessPointa (a tak naprawdę dwóch). Zależy mi na tym żeby był na pewno POE i żeby można było zrobić tak, żeby w jakiś sposób je spiąć i aby miały wspólną sieć WiFi i w zależności od mocy sygnału obsługiwała jakoś inteligentnie urządzenia. Jeden ma być na parterze a drugi na poddaszu użytkowym.

Myślałem o czymś takim Ubiquiti UniFi UAP-AC-Lite-5 https://allegro.pl/oferta/ubiquiti-unifi-uap-ac-lite-access-point-poe-10140957826

Nada się to? Dam radę tym jakoś zarządzać bez dodatkowych rzeczy od Ubiquiti? A może iść w jakiegoś TPLinka?

#siecikomputerowe #sieci #ubiquiti #tplink
  • 18
@d1sconn3cted: kurde, trochę ponad budżet :/ Chciałem się tak mniej więcej do 700 zł zmieścić w dwóch a tu jeden ponad 500 zł

@wypokowy_expert: no ok, ale czy będzie opcja żeby je tak spiąć żeby sobie wzajemnie sygnałem nie wchodziły? Obecnie mam dwa routery i czasami sieć WiFi w niektórych miejscach (np. w salonie) tak świruje że telefon jest w zasięgu obu tych urządzeń i dziwnie się przełącza. Mam je
kurde, trochę ponad budżet


@Rst00: ale warto szczególnie jeżeli masz (lub będziesz mieć) szybki internet (powyżej tych 500 Mb/s)

tak świruje że telefon jest w zasięgu obu tych urządzeń i dziwnie się przełącza


@Rst00: przełączanie się między APekami leży w gesti urządzenia w tym wypadku telefonu, a nie samych apków natomiast pewnie jest to problem tego że są to koniec końców różne sieci dlatgo tak świruje natomiast w przypadku Ubi
@d1sconn3cted:

w przypadku Ubi takich problemów mieć nie będziesz bo to będzie naprawdę jedna i ta sama sieć


no właśnie o to mi chodzi ale zastanawiam się czy one tak bez problemu się wykryją i nie będą się gryzły jak te dwa routery które mają ustawioną tą samą nazwę sieci i hasło? Bez problemów się to konfiguruje? Z komentarzy na Allegro wynika że jest dość duża lipa jeżeli chodzi o konfigurację
@Rst00: Ubi to sprzęt dla power userów i jego konfiguracja w tej kategorii jest bardzo prosta więc komentują to pewnie okrutne leszcze. Nawet jak zbyt się na tym nie znasz to z instrukcją w ręku bez problemu sobie je ogarniesz
@d1sconn3cted: no spoko, a orientujesz się może czy to co ja dałem vs to co Ty dałeś (ver. 5 vs ver. 6) ma dużą różnicę w zasięgu? Bo zastanawiam się czy jakbym zainstalował to np. na suficie na parterze to czy przez 25 cm Terivę miałbym nadal znośny zasięg na górze. Wtedy wystarczyłby mi na razie tylko ten ver. 6 a kiedyś dokupiłbym drugi.
@Rst00: każde pietro 1 ap nie ma sensu kombinować bo może piętro niżej bespośrednio pod apkie mbędziesz jakiś zasięg miał tak na reszcie piętra niższego już go mieć nie będziesz albo będzie bardzo słaby, szczególnie 5ghz
@d1sconn3cted: tzn. wiesz, chciałem zrobić odwrotnie tzn nie montować na poddaszu tylko na suficie parteru wtedy tak naprawdę jest AP w centralnym punkcie domu i do pomieszczeń na poddaszu jest wtedy tylko tak naprawdę strop. Poczytam jeszcze jak to wygląda z zasięgiem (czy są różnice między 5 vs 6) i podejmę decyzję ale tak czy inaczej dzięki za pomoc ( ͡° ͜ʖ ͡°)
tylko na suficie parteru wtedy tak naprawdę jest AP w centralnym punkcie domu i do pomieszczeń na poddaszu jest wtedy tylko tak naprawdę strop.


@Rst00: jeśli strop jest żelbetowy, to spokojnie ci na górze skasuje zasięg 5GHz. Miałem tak u siebie i w odległych końcach poddasza nawet z 2,4GHz był problem.
@Jarek_P: no właśnie strop jest z Terivy, pustak ma jakieś 25 cm + nadlewka 5-6 cm wylewka + 5 cm styropian i z 6 wylewka z podłogówką (więc i folia aluminiowa). Już zamówiłem po prostu 2 AP ale te tańsze (5) bo niestety na więcej budżet nie pozwala
@Rst00: UAP-AC-Lite to bardzo dobry AP do zastosowań domowych, nie ma sensu się szarpać na wersję LR, bo jest dużo droższa, a finalnie wcale nie zwiększa znów tak mocno zasięgu, bo co z tego że masz silniejszą emisję, skoro odbierasz wciąż te same urządzenia, bywa że z granicy zasięgu.
@Rst00 Ja mam w wersji 5 LongRange i w domku jednorodzinnym na piętrze go zainstalowałem i zasięg mam w całym domu plus zasięg na około, czyli w ogrodzie, poza domem na parkingu i ulicę mi łapie..., a antena powieszona na ścianie... Jak będziesz ją konfigurował i nie boisz się restrykcji w Polsce odnośnie mocy, to ustaw na USA..., moc jest większa i moc będzie z Tobą... :-D

Antenę konfigurujesz jako StandAlone w
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Rst00: UniFi obsługuje 802.11r (czyli roaming) i przełaczanie między sieciami jest niemal niezauważalne. Jest też ichniejszy band steering, czyli przydzielanie urządzeń między 2.4 i 5GHz. Działa to bardzo dobrze, jak na tak niewielkie punkty mają bardzo dobre pokrycie (UAP-AC-Lite). Sprawdza się dużo lepiej niż Mikrotik hAP ac², jednak MT nie słynie z dobrego WiFi do domu. Jeśli będziesz potrzebował większej kontroli nad siecią i tym jak działają poszczególne UniFi możesz postawić
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Rst00: Jak nie masz kontrolera to poradzisz sobie apką mobilną na telefon. Konfiguracja jest banalna, kreator prowadzi za rękę. Pamiętaj by ustawić różne kanały by się na siebie nie nakładały (np. 1+6, 6+11, 1+11 w 2.4 GHz, w 5 GHz jest więcej miejsca). Część osób myśli że aby działał roaming to częstotliwości muszą być identyczne a tak wcale nie jest. Powodzenia ( ͡° ͜ʖ ͡°)