Wpis z mikrobloga

Rome(2005-2007) od HBO to naprawdę dobry serial który i nawet teraz świetnie się ogląda. Wcześniej nie obejrzałem go bo odrzucało mnie to że był produkowany ponad 15 lat temu i obawiałem się że to będzie widać, ale kiedy zobaczyłem The Wire, The Sopranos, Six Feet Under zrozumiałem że wiek w przypadku seriali zwłaszcza tych od HBO to tylko liczba.
Nie zawiodłem się. Świetnie dobrana obsada, Ciarán Hinds jako Juliusz Cezar czy James Purefoy jako Marek Antoniusz to mistrzostwo. Fajnie wplecione losy "zwykłych" rzymian Pullo i Luciusa w wielkie wydarzenia polityczno-historyczne, dobra scenografia i tło historyczne(czytanie aktualnych wiadomości przez starożytnego prezentera), wątki humorystyczne i puszczanie oczka przez twórców("You too, mother?"), intrygi i dramaty zarówno tych wielkich jak i prostych ludzi.
Z minusów to w scenach batalistycznych czuć już trochę upływ czasu i dlaczego na boga upchnęli tę historię tylko w 2 sezonach? Przecież w drugim sezonie wydarzenia pędzą jak szalone przez co musieli je mocno okroić, spokojnie można było rozbić to jeszcze na jeden czy dwa sezony.
Zabrzmię trochę jak boomer ale jakoś ostatnio wolę te stare seriale od HBO(1997-2010) niż nowości z tej samej platformy czy Netflixa, według mnie te starsze są jakieś takie jakościowe.
#seriale #serial #hbogo #hbo #rzym #film
Niski_Manlet - Rome(2005-2007) od HBO to naprawdę dobry serial który i nawet teraz św...

źródło: comment_1632042761Ski1ewilIqynQFFjk4U4gP.jpg

Pobierz
  • 31
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@Niski_Manlet: sredniak z tamtych lat jak downtown abbey bije na leb wspolczesne hity.
widac ze żydflix czy hobo produkuja masowo według schematu sielanka > problem > wyjadkowa bohaterka i jej przyglupi pomagier > zly do szpiku kosci bialy heteroseksualny antagonista ktory jest zly bo tak > przyglupi pomagier próbuje pokonac zlego ale pogarsza sytuacje > bohaterka ratuje sytuacje i nastepuje jakas feministyczna komuna
  • Odpowiedz
@Niski_Manlet: Serial raczej się nie zestarzeje, bo nie żałowali na niego pieniędzy i nie musieli iść na skróty - sam pierwszy sezon miał budżet w okolicach 100 milionów dolarów. Ciekawostka - Lucius Vorenus to Tommy z Trainspotting.
  • Odpowiedz
@Niski_Manlet: Planowano więcej sezonów, ale serial jak na tamte lata był wręcz absurdalnie droga produkcja co przyczyniło się do anulowania. Więc jak nagrywany był sezon 2 to decyzja już była podjęta dlatego tak upychali ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@Niski_Manlet: Jak lubisz te klimaty to odpal sobie też Barbarians na netflixie, całkiem fajny serial osadzony w podobnych czasach.

@Bajo-Jajo: Skoro takie rzeczy cię triggerują to nawet nie bierz się za The Wire. Tam jedna z najbardziej lubianych postaci w historii seriali jest gejem xD Swoją drogą kretyńsko generalizujesz seriale, bo wcale nie jest tak jak piszesz. Jakbyś miał netflixa czy hbogo to byś wiedział, ale lepiej powielać
  • Odpowiedz
@Bajo-Jajo: No właśnie tak nie jest, chyba że oglądasz w kółko komedie romantyczne, teen drama czy produkcje które uwaga SĄ OZNACZANE przez samą platformę gdy jest to produkcja o feministycznym zabarwieniu. Jak oglądasz badziew to platforma proponuje ci podobne produkcje, tak to działa.
  • Odpowiedz
@Niski_Manlet: sceny batalistyczne są mierne, a właściwie nie ma ich wcale z prostego powodu - to nie jest film o wojnie, ale o życiu w starożytnym Rzymie i jego realiach kulturowo politycznych. Producenci powiedzieli wprost, że jakby mieli zrobić #!$%@? sceny batalistyczne to pochłonęłoby to 2/3 budżetu, gdzie wojny są tylko tłem i są niepotrzebne w ogóle, a musieliby wtedy zrobić #!$%@? scenografię i kostiumy, które były kluczowe. Rachunek był
  • Odpowiedz
@Akki_ee: wszyscy plusują a dopiero po czasie zauważyłem jakiego babola zrobiłem - oczywiście był Tytus Pullo i Lucius Vorenus, nie Tytus Vorenus i Lucius Pullo. Pisząc o "Gladiatorze" miałem na myśli serial "Spartakus", bo Gladiator to inny w ogóle film, którego nie oceniam bo go nie widziałem zwyczajnie. Chyba jeszcze mi alko nie zeszło do końca po weekendzie xD
  • Odpowiedz
  • 4
Serial niesamowity. Pamiętam jak w liceum nagrywałem odcinki na CD mojemu nauczycielowi od historii.
Świetnie rozpisane postacie z rewelacyjną grą brytyjskich aktorów. Cezara grał Irlandczyk ;)
To było dziecko złotych czasów HBO. Kiedy to tworzono dla widzów, których nie uważano za idiotów.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 8
@p0lybius:

sceny batalistyczne są mierne


W drugim sezonie zrobili trochę bardziej okazałą bitwę pod Filippi.
Pokazali też jak bitwy wyglądały w przeszłości - nie była to chaotyczna szarża i kompletne przemieszanie się oddziałów żeby toczyć pojedynki jeden jednego jak w praktycznie każdym filmie, ale stracie zwartych szeregów ustwionych tarcza przy tarczy. Genialnie jest to ukazane w 1 odcinku (bitwa pod Alezją), gdzie żołnierze w 1 szeregu na gwizdek są odsyłani
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 6
@p0lybius: Pełna zgoda, ale pierwsza scena batalistyczna w pierwszym odcinku była wybitna, choć na małą skalę. Bardzo dobrze przedstawiono taktykę walki legionów z szykiem manipularnym - kilkoma rzędami żołnierzy i regularnymi zmianami.

Szkoda że to był tak krótki fragment, gdyż fantastycznie się to oglądało w kontraście do wszystkich produkcji historycznych i fantasy gdzie bitwa to jedna wielka sieczka bez taktyki, rozróżnienia oddziałów, z chaotycznym starciem gdzie widzowie oglądają jak ulubiony
  • Odpowiedz