Wpis z mikrobloga

@piespolny: Byłbym wdzięczny. Jeśli można + zwięzły opis znaczenia danego miejsca. Rozległy przynajmniej na tyle, byśmy mogli zidentyfikować rys wiary oraz ewentualne doczytać we własnym zakresie.
  • Odpowiedz
@biliard: W takim razie będę co kilka dni wrzucał jakieś. Postaram się zamieszczać krótką notkę historyczno-opisową i namiary na gromadę, która się danym miejscem opiekuje/najczęściej w nim świętuje.
  • Odpowiedz
@piespolny: Będę bardzo wdzięczny za taki cykl. Tak btw jakiś czas temu chyba na Wikipedii wyczytałem że w 1968 roku z okazji 1000 lecia państwowości powstało 1000 kopi pomnika że Zbrucza. Jedna jest przy Wawelu ale gdzie jest reszta skoro miało ich być aż 1000?
  • Odpowiedz
@piespolny: Szkoły to tak, miało być ich 1000, może ja coś przeinaczyłem. Ale pomniki jakieś stawiali, i jak to ładnie ubrali w słowa nie na rocznicę chrztu Polski tylko na 1000 lat polskiej państwowości
  • Odpowiedz
@biliard: niestety z tego co wiemy z badań historycznych/archeologicznych/etnograficznych to tak na dobrą sprawę nawet tych zrębów wiary ciężko określić. Współczesne obrzędy i obchody świąt rodzimowierców to w 99% radosna, współczesna twórczość własna
  • Odpowiedz