Wpis z mikrobloga

#tradfri #smarthome #sonoff #hue #zigbee #elektryka #remo

Mirki, jestem w trakcie remontu dużego mieszkania w wielkiej płycie. Wymieniam właśnie instalację elektryczną i przyszło mi do głowy, że nie muszę pruć w żelbecie bruzd do właczników i puszek, zamiast tego w oprawy włożyłbym inteligentne żarówki i sparowałbym je z włącznikami wi-fi.

Dobry pomysł?

W starym mieszkaniu mam żarówki Ikea Tradfri w sypialni z pilotem bez bramki i działa fajnie - jasniej/ciemniej, zmiana barwy.

W salonie mam żarówkę Xiaomi - pobawiłem się kolorami, teraz mam ustawione słabe, ciepłe światło i włączam ją przyciskiem na lampie :)

Wiem, że nie będę niczego włączał wyłączał smartfonem, nie będę cudował z kolorami -włącznik przy drzwiach, ewentualnie drugi przy łóżku. Nie planuję też włączania zdalnego.

W zasadzie jestem przekonany do idei, ale tak sobie myślę - jak to tak, bez kabli?? Co by mój ojciec powiedział? Pszenicę kosą??

Jeśli pomysł dobry to jaki system? Zależy mi na budżecie oraz lumenach - lubię, żeby żarówki świeciły.
  • 13
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@malalon: tradfri możesz sparować z bramka hue, mają też najfajniejszy imho pilot 4 przyciskowy, jak budżet ciśnie to poluj na outlet i uzywki z olx, technicznie w ciągu 4 lat nie padła mi żadna
  • Odpowiedz
@malalon: @malalon: pomysł nie jest zły. Tylko dalbym moduł wifi który wszedł by pod rozetę od żyrandola. Wtedy nie jesteś związany z żadną smart żarówka. Najlepiej byłoby dać przewód od oświetlenia aż do rozdzielnicy i tam dać smart. Łatwa wymiana i dostęp do elementów.
  • Odpowiedz
Najlepiej byłoby dać przewód od oświetlenia aż do rozdzielnicy i tam dać smart.


@VoltAmper230V: a co dać smart do rodzielnicy? I nie wiem, czy chcę w ten sposób - oddzielny przewód do każdego punktu :/
  • Odpowiedz
@malalon: Skoro zależy Ci na budżecie oraz lumenach to po co te cuda na kiju. Zwykłe źródło światła LED i tyle. Zamiast przejmować się wodotryskami sprawdź czy ta instalacja co jest nadaje się do dalszego użytku ;)
  • Odpowiedz
@malalon: sorry ale jeśli nie dla Ciebie to rozwiązanie typu wifi trzeba jednak raz na jakiś czas przeserwisować, jeśli włącznik nie będzie fizycznie zapalał światła a tylko załączał żarówkę po wifi to słaby temat jak padnie sieć albo coś
  • Odpowiedz
@HachiRoku: dzięki. o ile wiem, żearówki ikea nie potrzebują wi-fi. ale słuszna uwaga, dziękuję.

Przez chwilę zastanawiałem się, jak będę włączał światło przy braku zasilania XD
  • Odpowiedz
@malalon: ok no może na ZigBee będzie łatwiej ale zastanów się czy weźmiesz na klatę każdą usterkę systemu gdzie ktoś nie będzie mógł wyłączyć światła o 1 w nocy albo włączyć o 6 rano bo przez brak neta centralka padła (90% systemów wymaga internetu do działania). To samo gdy trzeba wymienić jedyną żarówkę w pokoju. To nie będzie mogła być pierwsza lepsza żarówka z Obi czy Casto tylko zgodna z
  • Odpowiedz