Wpis z mikrobloga

Totalnie nie kumam tego bólu dupy ze mało zmian w nowych #iphone i w ogóle że #apple sie skończyło i Jobs się w grobie przewraca i że nic nie pokazali.

Technologia dojrzała, zmiany są delikatne i przyrostowe co generację i bez sensu jeet zmieniać telefon co rok (ktoś to w ogóle robi?). Póki co mam 7plusa ale jak przyjdzie niedługo moment wymiany to 13 pro będzie mega krokiem na przód. Dla przeciętnych ludzi nie-gadzeciarzy co zmieniają telefon co kilka lat obecna strategia długiego wsparcia i małych zmian między generacjami jest super
  • 9
@dziadmankowy mało zmian? Ten tryb kinowy który nagrywa w pro res to jest taki sztos, że się zastanawiam czy nie kupić pro jako drugiej kamery. Ciul tam z dzwonieniem, ale fotografia obliczeniowa zaimplementowana w taką kamerę to jest cos, co w bezlusterkowcach będzie za 4-5 lat. Gdyby dało radę z tego jeszcze wyjście po hdmi zrobić to by mi zrobiło cały workflow
@Roszp o co chodzi z tym pro res? Bo widzę, że w tym przypadku jest 'tylko' 4k/30fps. Nie ma 60 klatek. Czym to się różni od takiego H264 czy H265? Pytam o to, bo widzę, że iPhone Pro 128GB w ogóle jest tu ograniczony w tym Pro Res do raptem 1080p/30fps.

Dasz radę to lopatologicznie wyjaśnić laikowi? ( ͡º ͜ʖ͡º)
@Penizje pro res jest w pewnym sensie podobny do h26x, jego główną zaletą jest możliwość zakodowania szerokiej palety barw w niewielkim pliku (4:2:2 czy nawet 4:4:4). Można w tym formacie zapisać pliki RAW, które dają później bardzo duże możliwości postprodukcyjne - możesz zmieniać balans bieli już po nagraniu, wyciągnąć więcej szczegółów z ciemnych miejsc czy nawet zlikwidować przepalenia.
@Roszp: Z tym rozmiarem pliku mam problem właśnie. Bo gdzieniegdzie idzie info, że to jest 'prawie bezstratna' kompresja, ale w związku z tym pliki są paradoksalnie bardzo duże. I to by swoją drogą wg mnie wyjaśniało, dlaczego podstawowa wersja iPhone Pro 128GB dostanie Pro Res w jakiejś takiej demo wersji, o czym dowiadujemy się dopiero studiując specyfikację (pisałem o tym wyżej).