Wpis z mikrobloga

Orientuje się ktoś może z Was odnośnie licencjonowania baz Oracle?

Dana jest taka sytuacja - na jednym serwerze mamy postawione dwie bazy które korzystają z jednych i tych samych binariów 12.2.0 Standard Edition
Czy będzie to "legalne" aby postawić tam jeszcze binaria 19.0.0 i wykorzystując je postawić dwie/trzy dodatkowe bazy (korzystające z jednych i tych samych binariów 19.0.0), a te wszystkie stare bazki z 12.0.0 permanentnie wraz z binariami usunąć?

Wewnątrz Oracle Support CSI wskazuje na "Processor perpetual"
Kompletnie się nie orientuje jak wygląda kwestia tego licencjonowania...
#oracle #bazydanych
  • 4
@DinapeS: z tego co wiem to tak. Jest to legalne. W orcle licencja jest na technologie i nie jest wazne jakich binariow uzyjesz. Oracle stosuje jednak licencje dwuczlonowe. Oddzielnie na technologie (prawo do uzywania Oracle) i oddzielnie na wsparcie (prawo do pobierania aktualizacji). Perpetual masz to pierwsze. To drugie chyba zawsze jest okresowe.
@DinapeS: tu jest tyle zmiennych, że każdy może podać Ci zupełnie inną odpowiedź i każdy będzie miał rację ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ogólnie nie mam styczności z SE, więc mogą być kruczki których nie kojarzę, ale to co wiem, to masz tak:

-w standardzie dla x86 licencjonujesz per procek a nie core (płyta nie może mieć więcej niż 2 sockety)
-w standardzie każdy core jest ograniczony do