Wpis z mikrobloga

Ostatnie ciepłe dni w Tatrach wykorzystane, akurat złożyło się, że mogłem przetestować nowy obiektyw Sony 16-35mm f/4 Carl Zeiss, więc zarzucam wam moją serię zdjęć

Sprzęt: Sony A7 + Sony 16-35mm f/4 Carl Zeiss

Zdjęcia udostępniam z prawem do dowolnego udostępniania i wykorzystywania na własny użytek (wyłącznie niekomercyjny)

Poniżej: Smreczyński Staw

#tworczoscwlasna #fotografia #tatry #gory #podroze #podrozujzwykopem
iErdo - Ostatnie ciepłe dni w Tatrach wykorzystane, akurat złożyło się, że mogłem prz...

źródło: comment_1631568685a7sUiuGHIBjBiI9oGAsoWi.jpg

Pobierz
  • 23
  • Odpowiedz
@NestinoChudopagi: W LT korzystam ze Spot Removal

A już wiem o co chodziło @snejku-plisken, faktycznie na 1 zdjęciu syf, bo nie przetarłem obiektywu z kurzu, ale mimo tego zdjęcie ma jakiś swój urok dzięki temu i mi się osobiście podoba

Wracając do syfu na matrycy, mam tylko 4 takie plamy, korzystające ze Spot Removal raz dwa usuniemy, ale radzę oddawać na czyszczenie matrycy i nie będzie to konieczne, sam czyszczę
  • Odpowiedz
@iErdo: Dzięki za info, nie korzystam z LR, w ACR też mam w sumie taką funkcję i przy przysłonie do 8.0 - 9.0 to też mam kilka plamek, gorzej się robi jak ustawię przesłonę 22 albo 32, żeby chmury, mgłę czy wodę rozmyć - wtedy mam już na zdjęciu czarną kaszę :D Oddam do czyszczenia, bo tego nigdy nie robiłem, to jest jeden jedyny i najbardziej słuszny plan. Radochy z nowego
  • Odpowiedz
@NestinoChudopagi: Dzięki :D

Jeszcze odnośnie czyszczenia polecam kupić gruszkę, czasami wystarczy samo zdmuchnięcie paprochów z matrycy i problem sam znika, a jak nie to albo nauczyć się czyszczenia na mokro albo do salonu, ja nie mam cierpliwości więc oddaję ;P
  • Odpowiedz
@paramite: chyba to prawdziwa teza, wcześniej na lustrze nie brudziło mi się aż tak szybko. Dosyć rzadko zmieniam szkło, a mam wrażenie, że po każdej zmianie obiektywu pojawi się jakaś mała plamka, przez to, że matryca jest nieco płycej, nie zasłonięta lustrem ma pewnie tendencję do szybszego przyciągania brudów
  • Odpowiedz
@iErdo: Właśnie się też zdziwiłem, że tak często czyścisz :) Ja żadnego swojego lustra nigdy nie czyściłem, choć nie musiałem, bo nie robię fotografii komercyjnej, a tych kilka plamek to sobie po prostu zawsze usuwałem. Choć teraz trzeci już aparat mam chyba najdłużej, będzie 8 lat i trochę się tam już jednak uzbierało. Zacząłem też końcem zeszłego roku sprzedawać zdjęcia na stockach i każda plamka ma znaczenie ( ͡° ʖ
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@iErdo: ło panie, czyszczenie w serwisie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Po każdym odkręceniu obiektywu skierować aparat ku ziemi i zdmuchnąć paprochy gruszką - usuwa z 95% paprochów.

Po 2 tygodniach używania nowego a6000 zobaczyłem że mam jakąś plamę na matrycy. Perspektywa wydania 200zl za czyszczenie bardzo mnie bolała, ale gdybym uszkodził matryce wtedy wymiana kosztuje tyle co pół aparatu. Koniec końców okazuje się że matryca nie jest
  • Odpowiedz
gorzej się robi jak ustawię przesłonę 22 albo 32, żeby chmury, mgłę czy wodę rozmy


@NestinoChudopagi: Przy takich przysłonach zawsze coś wyjdzie na matrycy. Do rozmywania chmur i wody używa się filtra szarego. ND64 będzie się dobrze sprawdzał przed wschodem i po zachodzie słońca, ND1000 jak już będzie słońce na niebie i dużo światła.
  • Odpowiedz