Wpis z mikrobloga

Hej, szukając mieszkań w Trójmieście przez rok zarówno na rynku wtórym jak i na rynku pierwotnym nie znalazłem nic, co by odpowiadało metrażem, ceną i lokalizacja. Oczywiście o ile się nie chce mieszkać w falowcu albo na jakimś totalnym #!$%@? typu Lawendowe Wzgórze(gdzie mieszkania są tanie, ale dojazd do centrum tramwajem zajmuje 40 minut - do tego brak dostępu do PKM).
Najbardziej mi odpowiadało mieszkanie 48m2 na Osowej za 449 z ogródkiem, jednak za późno się zdecydowałem i mieszkanie poszło (rynek wtórny, 2008, głównie ze względu na metraż / pkm/ miejsce parkingowe własne)

Koniec końców, kupiłem deweloperke w Rumi 3 pokoje, 54m2 z miejscem garażowym i ogródkiem za 400,ze względu takiego, że skm niedaleko, własne nowe mieszkanie i odchodzi dużo kosztów, typu płatność dla pośrednika nieruchomości i podatek cywilnoprawny, które trzeba płacić z bomby przy kupnie mieszkania.

Teraz, zacząłem się zastanawiać, czy w przyszłości nie stracę na tym mieszkaniu? W sensie - czy zawsze ono będzie warte ciut więcej niż to, co za nie zapłaciłem? Czy może w pewnym momencie jak podniosą np. Stopy procentowe i wszyscy zaczną sprzedawać mieszkania w Gdańsku / Gdyni to nastąpi korekta ceny i się okaże, że to mieszkanie jest warte powiedzmy 100k mniej?
#nieruchomosci #trojmiasto #gdansk #pomorskie
  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@tytanowyy: podniesienie stóp procentowych może mieć zerowy bądź marginalny wpływ na wzrost cen
Bankom nie zależy aby ludzie bankrutowali :p

Jakby rząd wprowadził sensownie pomyślany podatek katastralnym to może wtedy ceny zmalalyby. Niemniej jednak, wątpliwe ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@klepie-biede: Docelowo chciałbym kiedyś zmienić lokum i zamieszkać np. w domku jednorodzinnym - więc mieszkanie pójdzie pod młotek. Ale to bardzo odległy czas. Czysto teoretycznie zastanawiam się po prostu, czy może nastąpić coś takiego, że po prostu mieszkanie straci na wartości.
Oczywiście, pakując pieniądze we własne mieszkanie jest wciąż lepsze niż pakowanie forsy gościowi, od którego się wynajmuje mieszkanie - robię to w tym momencie.
  • Odpowiedz
@tytanowyy: xD w czas się zastanowiłeś. Wszystko zależy od tego czy to mieszkanie inwestycyjne, czy dla siebie - do mieszkania. Piszesz, że chcesz się przenieść do domku jednorodzinnego kiedyś. Wszyscy twoi znajomi będą mieli te same marzenia - jak myślisz, co będzie za 10 lat? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Mieszkania w miastach stanieją, a te dobrze skomunikowane na wsiach nagle wyjebią w kosmos, bo każdy będzie
  • Odpowiedz
@little_muffin: Znaczy wiesz, nigdy nie będzie pewnie dobrego momentu, by coś zrobić. Jakbym mógł, to i bym pewnie kupił mieszkanie jak zaczynała się pandemia i ludzie wyprzedawali mieszkania kupione pod wynajem - wtedy bym pewnie chapnal coś z rynku wtórnego w Gdańsku /Gdyni a nie w Rumi. Sęk w tym, że wtedy jeszcze nie miałem odpowiedniej poduszki finansowej oraz gotówki na kupienie mieszkania.

Czy stracisz, czy zarobisz, czy zostanie na
  • Odpowiedz
@tytanowyy: nie wiadomo jak nie stanieją. Jeśli masz mieszkanie w dużym mieście to dla Ciebie zerowe ryzyko. Problem mają osoby z mieszkaniami na totalnych zadupiach, tam gdzie jest zerowe zapotrzebowanie i brak pracy.
Można się tylko modlić, aby praca z domu w wielu firmach weszła na stałe i była prawem pracowniczym - zaczęłoby to ratować małe miasta przed wymarciem. Jednak patrząc na naszych rządzących raczej nie dbają oni o te
  • Odpowiedz
@tytanowyy: jak patrzysz na PAPIERKI typu złotówki to nie stanieje. Jak spojrzysz na cenę w euro to tak. Jak w złocie to tym bardziej. To nie jest tak, że jak mieszkania drożeją. Po prostu pieniądze są mniej warte. I jak zatrzymają podaż pieniądza na rynek spadnie też w papierku, ale dopóki tego nie zrobią - to nie.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@Cypselus:

podniesienie stóp procentowych może mieć zerowy bądź marginalny wpływ na wzrost cen


Większych bredni dawno nie słyszałem.Podniesienie stóp ma kolosalny wpłatę na rynek nieruchomości i ceny. Dlatego Glapcio tak boi się ich ruszyć choćby o 0.15. Ale jak przednie pałę to dopiero zobaczysz wartości. Stopy 5% to podwojenie raty kredytowej. Ludzie kupują porównują ratę do ceny wynajmu. Jak rata skoczy o 100% a wynajem pozostanie na tym samym poziomie
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@witam12:

nie stracisz, mieszkania i nieruchomości są jedynymi rodzajami aktywów których wartość zawsze wzrasta

Zawsze wzrasta od 2013 roku :)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@tytanowyy: Lawendowe daleko od centrum a Osowa już nie? ;) ja się zastanawiałem nad nowym w Rumi (Locus od Eurostylu) , ale dojazdy autem tam to katorga. Gdybym korzystał z SKMki to fajna opcja.
  • Odpowiedz
@tytanowyy: takie rozważania mają sens, jak kupujesz mieszkanie jako lokatę czy na kredyt. Ale kiedy zaspokajasz potrzebę posiadania własnego miejsca do życia, to sensu nie ma najmniejszego. Zauważ, że gdzie byś go w strefie miejsko podmiejskiej nie kupił, tanieć lub drożeć będą globalnie, więc co za różnica czy tańsze/droższe będzie za dwadzieścia lat w Osowej czy w Rumi? To jedna strefa aglomeracyjna i jak by nie patrzeć komunikacyjnie o wiele
  • Odpowiedz
@l0h-s: patrzyłem pod kątem dostępu do skm/pkm. Tak naprawdę mając dostęp do tego skmki lub pkmki zmiana pracy Tobie niestraszna pod tym kątem. Możesz pracować niemalże w całym Trójmieście nie obawiając się, że w pewnym momencie, gdy dostaniesz lepsza ofertę pracy nagle będziesz musiał poświęcić 1.5h dziennie na dojazd. Aktualnie pracuję w Gdyni, kupując mieszkanie na Lawendowym poświęciłbym czas na przejście na przystanek, potem spory podjazd tramwajem do pkm/skm i
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@tytanowyy: a widzisz, może pora się do edukować trochę w kontekście Osowej, bo żyłem w przekonaniu że to czarna dziura ;) gdybym nie potrzebował auta do pracy, a pracy nie miał przy obwodnicy to pewnie też bym wylądował w Rumi. A co do Twojego pytania czy stracisz czy nie stracisz - ch.. wie jak się ten rynek nieruchomości zachowa, tego nie wie nikt. Mieszkaj, korzystaj z zalet wybranej lokalizacji, czas
  • Odpowiedz