Wpis z mikrobloga

Ziomeczki z tagu #historia, powiedzcie mi kiedy w historii Polski nastąpił moment przełomowy kiedy wszystko zaczęło się #!$%@?ć? Kiedy waszym zdaniem rozpoczął się proces który widzimy dziś. Przecież z tego co pamiętam (poprawcie mnie jeśli źle mówię), chyba całkiem dobrze prosperowaliśmy Unia Polsko Litewska, duży kraj, Sobieski zapierdzielał z wojskiem pod wiedeń. Kiedy nastąpił moment przełomowy gdzie z kraju który był na jakiejś pozycji stoczyliśmy się i dalej się staczamy. Jak coś #!$%@?łem to przepraszam. Pozdrawiam
  • 9
@noobsaibot: Od Zygmunta III Wazy, 1617 Rosja i Szwecja zawarły przymierze wymierzone w Polskę. Później wszystko się zaczęło #!$%@?ć. Moim zdaniem Sobieski to jeden z najgorszych królów Polski, pomijając fakt że najeżdżał na Warszawę ze swoimi wojskami żeby grabić i gwałcić (zanim został królem), to bitwę pod Wiedniem przegrał politycznie - pozwolono na powstanie Ligi Świętej, której członkowie później brali udział w rozbiorach Polski.
@noobsaibot: wg mnie w okresie Rzpospolitej szlacheckiej. Mieliśmy niby "demokrację" kiedy w krajach zachodu monarchie absolutne rządziły twardą ręką. Demokracja szlachecka doprowadziła do rozłamów wewnątrz państwa, czego nie omieszkały wykorzystać państwa ościenne. Ale konkretny moment przełomu? To chyba był jednak proces
@noobsaibot nie było momentu przełomowego. Był natomiast długotrwały proces osłabiania aparatu państwa, wzmacniania się sąsiadów, który rozpoczął się długo przed tym jak "Sobieski zapierdzielał z wojskiem pod Wiedeń".
@noobsaibot: nie da się jednoznacznie stwierdzić, jedni mówią że przez związanie się Litwą i zwrócenie się na wschód, zamiast skupić się na odzyskaniu Śląska.

Moim zdaniem gdyby wskazać jedno wydarzenie to byłyby nim wojny z połowy XVII wieku, najpierw powstanie Chmielnickiego, wojna z Rosją i potop szwedzki. 20 lat ciągłych wojen kiedy większość terytorium Rzeczypospolitej była zajęta przez wrogów. Straciliśmy lewobrzeżną Ukrainę z Kijowem, kuratelę nad Prusami, a cały kraj był