Wpis z mikrobloga

#polskiedrogi #drogi #kierowcy #kierowca #wroclaw #prawojazdy
Czy na ulicy Widok, na odcinku od Menniczej, do Kazimierza Wielkiego jest strefa zamieszkania?
Znak jest umoszczony dziwnie po lewej, jest to droga jednokierunkowa
https://www.google.com/maps/@51.1062135,17.0333523,3a,75.9y,343.57h,91.69t/data=!3m6!1e1!3m4!1sYZ8AgVO4vhyfovjJqhV0aw!2e0!7i13312!8i6656

Na jej końcu znajduje się znak końca strefy zamieszkania, tak więc ten pierwszy to nie przypadek, ani obrócenie
https://www.google.com/maps/@51.1065555,17.033486,3a,28y,345.13h,86.82t/data=!3m6!1e1!3m4!1sS_nkJgIoqFeZRxLpX1JHKg!2e0!7i13312!8i6656
  • 21
  • Odpowiedz
Ja tam widzę chodnik


@void1984: w strefie zamieszkania pieszy ma pierwszeństwo na chodniku i na jezdni. Są strefy gdzie "widzisz tylko jezdnie" a tak na prawde pierwszeństwo maja tam piesi i musisz uważac czy czasem dzieci nie graja tam w klasy.
  • Odpowiedz
@void1984: Wprawdzie D-40 jest jednym z niewielu znaków które można ustawić po lewej stronie i nadal są obowiązujące, ale ten znak ewidentnie dotyczy podwórka, a nie samej ulicy Widok. Po drugiej stronie, wyjeżdżając z tego samego parkingu, masz nawet znak D-41.
  • Odpowiedz
@Wychwalany: Tę informację podałem w pierwszym wpisie.
To czego nie wiem, to jak szeroko ten znak działa. Wiem że dotyczy odcina Mennicza-K.Wielkiego, ale czy dotyczy wszystkich pasów ul. Widok?
  • Odpowiedz
@void1984: Zapewne jest to teren pod zarządem jakiejś wspólnoty/spółdzielni. Umożliwili wjazd, bo ewidentnie widać, że można tam wjechać. Może choćby celem obsługi tego budynku po lewej? A po to, aby poprawić bezpieczeństwo pieszych ustawili D-40. Mało to logiczne, ale nie na takie smaczki można trafić na terenach prywatnych. ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
chyba zaczynam rozumieć o co Ci chodzi. Strefa jest na chodniku a nie na głównej jezdni po drugiej stronie torowiska


@Wychwalany: Tak o to mi chodzi. Czy strefa może być wyznaczona tylko dla części drogi?
  • Odpowiedz
A po to, aby poprawić bezpieczeństwo pieszych ustawili D-40


@xTortox: Rozumiem już tło historyczne. Pozostaje pytanie, czy znaki D-40/D-41 obowiązują tylko na jednym z pasów ruchu drogi, czy muszą na wszystkich?
  • Odpowiedz
@void1984: Obowiązują na wszystkich pasach, ale tej samej drogi. A to są z pewnością dwie różne drogi. Główna Widok jest drogą publiczną, zapewne gminną, a ta oznakowana strefą zamieszkania to na 100% już droga wewnętrzna.
  • Odpowiedz
A to są z pewnością dwie różne drogi.


@xTortox: Dzięki. Ta interpretacja nie przyszłaby mi do głowy.
Myślałem dotąd że drogi muszą być zaznaczone na planach i mieć swoje nazwy.
  • Odpowiedz
@xTortox: Czuję się że jestem w strefie zamieszkania, ale samochodziarze i tramwajarze trąbią na mnie co chwilę, zamiast pozwolić się bawić i poczekać aż zejdę na bok i ich puszczę.
Wydaje mi się że tę strefę postawili tam już dekadę temu.
Chwilami wydaje mi się, że źle zrozumiałem znaki, może tam strefy zamieszkania wcale nie ma?
  • Odpowiedz
@void1984: Tak - postawili ją wieki temu - obowiązuje nie tylko na św. Jadwigi, ale także na całej wyspie słodowej i Watykanie. Nie wie o niej 95% kierowców więc faktycznie trzeba uważać ;)
  • Odpowiedz