Wpis z mikrobloga

Siemanko, interesuje się astrofotografią krajobrazową i szukam jakiegoś nie drogiego obiektywu do canona (do 3k pln), który przy najniższej przysłonie będzie miał najniższą komę. Może być to nawet przysłona 3,5/4 No i najlepiej jakby ogniskowa była dla pełnej klatki (6d) 11-14mm bez rybiego oka. Ktoś coś ma godnego do polecenia ??

#canon #fotografia #astrofotografia #astrofoto #krajobraz

Ps. Poniżej załączam mój stack tokina 11-16mm f/2.8 zrobione canonem 1100d
Pobierz
źródło: comment_1631093048bYEHn60y74i3U2ELtb3Kkd.jpg
  • 18
@Paviarotti: właśnie słyszałem o tym irixie i przy 2.4 jest dość spora koma podobno, a jeśli miałbym zamknąć do 3,5 to chyba wole kupić o niżej ogniskowej, ale już minimalnej światłosile np. F/4.0, fajnie jakby ta koma była bardzo minimalna, nawet żadna, tak jak w centrum kadru hmm
@D1xoxoxo: jakby coś to mogę podesłać jakieś sample z Irixa, bo mam to szkiełko. Miałem też dwa Samyangi 14/2.8 i w sumie jakiejś wielkiej uwagi na komę nie zwracałem nigdy, ale w Samim była ona chyba mniejsza. Z tego co widzę to niestety każdy szeroki kąt będzie miał większą bądź mniejszą komę (przynajmniej w Canonie i zerkając na te Irixy, Laowę, Samyangi). Może idź w coś węższego.