Wpis z mikrobloga

W sobotę zrobiłem najdokładniejsze zdjęcie Jowisza w mojej karierze w planetarnym #astrofoto ( ͡° ͜ʖ ͡°). Warunki tamtej nocy były świetne. Oglądałem gazowego olbrzyma w powiększeniu 766x i było widać malutkie wirki w jego atmosferze, a obraz planety był nad wyraz stabilny i bardzo wyraźny. Poniżej moje zdjęcie, które powstało z 2 sesji nagranych w około 5 minut. Sprzęt: Synta 16 + ASI290MC + Barlow 2x + ADC + filt UV/IR-cut.
W tym roku Jowisz jeszcze jest dosyć nisko, góruje tylko 25 stopni nad horyzontem, ale w następnym będzie sztos :)
#astronomia #jowisz #kosmos #mactrixpoleca
mactrix - W sobotę zrobiłem najdokładniejsze zdjęcie Jowisza w mojej karierze w plane...

źródło: comment_1630966016FlIKt0tytyKeqdZo7rXC3f.jpg

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
@mactrix: a nie myślałeś, żeby zestackować jedno 5min? Po kilku minutach już planeta się obraca, więc możesz wyciągnąć nawet i lepszy detal. No chyba, że masz soft do derotacji planet :P
  • Odpowiedz
@flamezz: właśnie nagrywałem krótkie sesje w celu derotacji w winjuposie, ogólnie wybrałem 5 min najostrzejszego seeingu, były dwie sesje po sobie. Ogólnie moim celem jest zbieranie po 20-40tys klatek + derotacja. Tu było około 2 tysiące klatek :)
  • Odpowiedz