Wpis z mikrobloga

Mireczki kochane, szukam laptopa na studia.

Zastosowanie:
- programowanie w Pythonie, C, HDL-FPGA (VS Code, PyCharm, Quartus)
- Matlab
- programowanie hardware (kompilowanie dużej ilości kodu w C) np. STM32CubeIDE, Code Composer Studio
- Machine Learning (TensorFlow, OpenCV) - raczej proste modele
- kontenery Docker/Kubernetes
- maszyny wirtualne Linux
- CAD (raczej proste modele)
- obsługa 2 monitorów
- raczej bez gier, ewentualnie jakieś proste/stare

Co wiem:
- Windows (ew. Windows + Linux)
- najlepiej 14 cali (jak ruszy nauka stacjonarna to będę go codziennie nosił ze sobą)
- dobra bateria
- fajnie, aby wytrzymał min. 5 lat

Czego nie wiem (i proszę Was o poradę):
1. jaki procesor? Intel (i5 czy i7) czy Radeon (R5 czy R7)? Aktualnie mam i5-5200U i czasem nie wyrabia.
2. czy 16 GB RAM będzie ok?
3. jakie znaczenie ma tu karta graficzna?
4. czy budżet ok. 4000 cebulionów będzie ok? Za mało/ za dużo?
5. polecacie jakieś konkretne marki/modele?

Thank you from the mountain!

#laptop #laptopy #komputery #pytanie #studbaza
  • 21
  • Odpowiedz
3. jakie znaczenie ma tu karta graficzna?


@ghfkf: to zależy, na ile realistyczny jest plan z machine learning. Jeśli tylko na "odwalenie jednego wykładu i ćwiczeń z ML" to zintegrowana Ci wystarczy pewnie tylko raz się przemęczysz. Jeśli planujesz regularnie mordować ML, to dobra grafa potrzebna ... ale czy wystarczy na 5 lat ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
@paaszczaktaxi: Jest sporo programów lepiej współpracujących z Windowsem (lub tylko na Windowsa). Na kierunku osoby z maczkami czasami mają z tym problemy...

@uhu8: raczej kilka małych projektów (mam tego 2 semestry, ale większość to teoria), ale wezmę to pod uwagę. Dzięki!
  • Odpowiedz
@ghfkf:

16GB to minimum imo przy stawianiu wirtualek, jak typowo na studia to raczej lepszy procek i grafika nie potrzebna jak tylko projektu ze studiów do ML. Z tym 14 cali to przemyśl sobie jeszcze, mi po jakimś czasie zrobił się za mały, a na uczelnie i tak go nie nosiłem, bo stwierdziłem, że #!$%@? warte jest to robienie notatek na lapku i zostałem przy zeszycie, imo warto wziąc sobie
  • Odpowiedz
@ghfkf:

A dodam jeszcze, że właśnie z tym chłodzeniem w tej małej 14 calowej obudowie mnie to irytowało, bo szybko to throttlowało procesor i znacznie spowalniało kompilacje jakichś projektów trochę większych w cpp czy coś. Lepsze chłodzenie też się przyda jak chcesz do niego podpinać monitory przy pracy w domu.

Generalnie jak chcesz mieć ten laptop na 5+ lat to jak będzie coś droższego to warto dopłacić, bo się będziesz
  • Odpowiedz
@Need: Notatek na lapku nie robię. Na uczelni potrzebny mi do programowania (lepiej mieć własny niż bawić się w konfigurację uczelnianych i przenoszenie projektów między urządzeniami). Mam 15.6 i jak przez 2 tygodnie chodziłem stacjonarnie to był mało wygodny, ale może dla tego, że ma duże ramki wokół ekranu (co go jeszcze powiększa). Dzięki za uwagi!
  • Odpowiedz
@ghfkf:

Teraz bym pewnie wziął coś tego typu

https://www.x-kom.pl/p/602026-notebook-laptop-156-lenovo-legion-5-15-ryzen-7-16gb-960-rtx2060-144hz.html

mimo, że gamingowy i pewnie będzie dużo prądu jadło przez co bateria słabsza to na upartego można wyłączyć tego RTX pewnie jakoś, chłodzenie na pewno ma lepsze niż biznesowe lapki (no chyba, że mówimy o thinkpadzie, ale raczej nie budżecie, ja mam służbowego i mnie dupa boli, że będę musiał korzystać z innego na studiach ( ͡° ͜ʖ ͡
  • Odpowiedz
Na uczelni potrzebny mi do programowania (lepiej mieć własny niż bawić się w konfigurację uczelnianych i przenoszenie projektów między urządzeniami).


@ghfkf: ehkm, a poćwiczyć git/svn to nie łaska?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@uhu8: przy prostych projektach git jest spoko (często używam), ale czasami pojawia się efekt "dziwne, u mnie działało..." i niektóre projekty lepiej robić na jednym urządzeniu. Zresztą komputery uczelniane bywają upierdliwe (stare, brak uprawnień admina...)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@uhu8: Laptop raczej rozważam do prostych projektów, a jak bym chciał coś więcej to myślałem właśnie o wynajęciu. Dzięki za rady!
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@p____w: a używasz go do gier czy do pracy/studiów? Wygląda całkiem nieźle, tylko boję się o wytrzymałość baterii...
  • Odpowiedz