Wpis z mikrobloga

Spotkałem się kiedyś z opinią, że jeśli wężyk używany do filtracji jest dłuższy tym jest lepszy (nie mam na myśli sraczwężyka, ale wąż służący do odbioru brzeczki). Jakby dłuższe węże zapewniały lepszą wydajność. Czy jest to prawda? Zamierzam kupić silikonowy wężyk właśnie do filtracji i zastanawiam się czy 1 metr wystarczy.
#piwowarstwo #piwo #warzenie
  • 3
@Przeor1488: Długość tego silikonowego wężyka może mieć jakieś marginalne znaczenie (o ile w ogóle ma), generalnie nie myśl o takich pierdołach tylko kup taką długość wężyka żeby brzeczka spokojnie mogła sobie spływać do gara :)

A co do wydajności filtracji to największe znaczenie i tak będzie miał zasyp (surowce niesłodowane, dodatek łuski ryżowej i takie tam), temperatura wody do wysładzania (jeśli wysładzasz) i utrzymanie temperatury wewnątrz pojemnika z którego filtrujesz.
@Przeor1488: Nie zauważyłem takiego zjawiska, a robię warki 5 litrowe jak i 30 litrowe. Co pomaga na wydajność?
1. śrutowanie, tutaj zalecam śrutować w sklepie, gdyż mają oni tam profesjonale śrutowniki, zmiażdzony środek i cała łuska to droga do sukcesu
2. długośc zacierania, zauważyłem to przypadkowo, gdy z innych powodów, gdy już osiągnąłem 72 stopnie, musiałem wyjść i zaciera postał sobie 1,5 godziny dłużej, byłem bardzo zaskoczony wzrostem wydajności, ale to