Wpis z mikrobloga

Czy istnieje jakiś program do monitoringu wydajności i przyspieszania działania Windows 10?

Mam od 3,5 roku całkiem mocnego Della Latitude (i5 7300HQ + 16GB RAM + SSD) ale czuję, że powoli zaczyna zwalniać i lagować. Nie są to jakieś duże i częste lagi ale jednak irytujące tym bardziej, że multitasking to moja codzienna praca.

Może można go jakoś odświeżyć? Wyobrażam to sobie tak, że instaluję jakiś program, który przez kilka dni monitoruje pracę systemu i po zebraniu danych daje informacje o tym, gdzie są wąskie gardła lub częściowo coś tam nawet sam naprawia.

#komputery #windows
#programowanie bo być może borykają się z podobnymi problemami
  • 18
  • Odpowiedz
@Dar_Q: To nie czasy xp. Chcesz odświeżyć to reinstal najlepiej z pełnym formatem. A te programy tylko ci bardziej zamulą kompa niż wyczyszczą. Ale win10 nie powinien zamulać po takim czasie jeśli nie naściągałeś syfu
  • Odpowiedz
@Dar_Q: przestan korzystać z desktop/downloads/documents i ogólnie tych wszystkich userowych katalogów, windows ma coś z tym #!$%@? od czasów jeszcze xp lub więcej. Szczególnie na pulpicie, tym więcej plików na pulpicie i w folderach na nim, tym windows wolniej działa.
Taki niestety przykry problem.

A jak jestes bardziej zaawansowany to odpalasz computer managment, serwisy i patrszysz co można wyłączyć.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@GotoFinal: No tego nie podejrzewalem. Pulpit rzeczywiście zawalony i te pozostałe foldery także.

W management zaglądam ale tam nie bardzo jest co ubić. Jestem bardzo świadomym użytkownikiem i nie instaluje żadnego crapu.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@Dar_Q: po zapełnieniu bloków wydajność spada bo kontroler sobie nie radzi z upychaniem danych po wolnych komórkach. Zależnie od konstrukcji dysku jest to mniej lub bardziej odczuwalne i przy różnych stopniach zapchania, ale każde SSD to ma. Przede wszystkim jednak korzystanie z zapchanego SSD potrafi mocno dać mu w kość i przyspieszyć zużycie. Dlatego ja zawsze zostawiam 10% powierzchni nieprzydzielonej na tzw Over Provisioning, wtedy kontroler korzysta sobie z tego jako
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Odczuwam_Dysonans: Tak, chkdsk. Zrobiłem reset, pokazał się ten powyższy ekran na chwilę i system uruchomił się normalnie. Gdzieś będzie z tego jakiś raport czy coś?
  • Odpowiedz