Wpis z mikrobloga

1643 + 1 = 1644

Tytuł: Samobójstwo Europy: Wielka Wojna 1914-1918
Autor: Andrzej Chwalba
Gatunek: Historia powszechna
Ocena: ★★★★★★★★

Konflikt który miał mieć niewielki zasięg i trwać kilka miesięcy przerodził się w potyczki o globalnym zasięgu kosztujące życie około 10 milionów ludzi i dając kres czterem europejskim monarchiom.
Pierwsza część książki opisuje przyczyny konfliktu oraz przebieg działań wojennych na poszczególnych frontach. Powszechnie uznaje się za powód rozpoczęcia konfliktu zamordowanie arcyksięcia Franciszka Ferdynanda, jest to jednak tylko jedna z wielu przyczyn. Za wojne odpowiada szereg czynników począwszy od imperialnych zapędów monarchii europejskich po nastroje nacjonalistyczne na terenach okupowanych.

W drugiej części autor przedstawia dużo statystyk i opisuje jak wyglądało życie poszczególnych warstw społecznych, od żołnierzy ginących na froncie po losy mniejszości religijnych na terenach okupowanych, czy też walkę robotników o wyższe płace.
Wielka wojna przyczyniła się do dużego postępu technicznego jednak zostało to opłacone ogromnymi stratami ludzkimi oraz pochłonięciu gigantycznych zasobów. Jednocześnie zmieniła układ sił na arenie światowej gdzie ostatecznie Europa straciła pozycję dominatora. Bez wątpienia było to samobójstwo Europy.

Polecam książkę dla wszystkich którzy choć odrobinę interesują się historią i obowiązkowo dla tych którzy interesują się WW2. Niestety pierwsza wojna światowa jest mocno marginalizowana, jednakże temat jest bardzo interesujący i pomaga dużo w zrozumieniu przyczyn kolejnego wielkiego konfliktu.

#czytajzwykopem #bookmeter
  • 9
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★★ (3 recenzji)
Kategoria książki: historia, archeologia, polityka
Gatunek książki: książka popularnonaukowa

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2021-03-26 - Użytkownik rassvet ocenił na: ★★★★★★★★ - Link do recenzji
2\. 2017-10-11 - Użytkownik zieloneKolanoApokalipsy ocenił na: ★★★★★★★★★★ - Link do recenzji
... zobacz resztę fragmentów recenzji (1) na: upolujksiazke.pl

@snnop93: fragment Twojej recenzji został umieszczony na stronie open-source
@rassvet: @snnop93: pamiętam, że tę książkę czytałem, pamiętam, że czytało się ją fajnie, ale co w tej książce było, to za cholerę nie pamiętam oprócz tego, że była o I wojnie światowej. I to nie pierwsza książka Chwalby, z którą mam taki problem. Z jego podręcznika uczyłem się do jednego egzaminu i efekt był taki, że musiałem przeczytać jeszcze jeden podręcznik, żeby mieć z czym podejść do tego egzaminu :D
@E-Seven
@Magnolia-Fan
obejrzałem, autor filmu ma w sumie rację i wydaje się że na etapie wydawania książki odbyło się niewiele konsultacji merytorycznych i aż tyle błędów nie powinno się pojawić. Sam w kilku miejscach miałem wątpliwości chociażby ten fragment z rozpędzaniem samolotów przez żołnierzy. Jednak narracja filmu mnie odrzuca, błędów sporo w książce ale wydaje mi się, że nie wpływa to bardzo na jej odbiór.