Wpis z mikrobloga

Zastanawiam się nieśmiale nad rozpoczęciem przygody z oświetleniem smart. Mam w związku z tym kilka pytań, gdyż jestem zielony w temacie.
1. Co myślicie o takich ściemnialnych gu10 od Yeelight? Czy ktoś z Was je posiada i może podzielić się opinią? Ewentualnie czy polecicie tańszą alternatywę?
2. Czy takie żarówki sprawdzą się w łazience?
3. Ile żarówek będę potrzebował do łazienki o metrażu 4,88m2? Bazując na luxach, lumenach i wat wyliczyłem, że potrzebnych było by 7-8 żarówek, ale nie jestem przekonany, że moje wyliczenia są ok.
4. Mam również pytanie typowego laika: czy takie smart żarówki non stop pozostają w trybie czuwania, czy można też z nich korzystać jak ze zwykłego oświetlenia, czyli włączać je i wyłączać za pomocą tradycyjnego włącznika ściennego?

Będę wdzięczny za pomoc. W necie jest niby sporo materiałów, ale pierdzielca można dostać od tego nawału informacji.
#oswietlenie #led #xiaomi #yeelight #smarthome
  • 13
  • Odpowiedz
@Waldemar_Wpieldor: Ad 4. Jeśli wyłączysz ją za pomocą włącznika ściennego, to jedyna opcja na włączenie jej, to tylko za pomocą tego samego włącznika.
Chyba, że zmienisz włącznik na taki, który będzie zmieniał jej stan, a nie odcinał prąd. :)
  • Odpowiedz
@Waldemar_Wpieldor:

1 - nie bierz ich. Mają mało światła bo tylko 350lm i wąski kąt świecenia 36* (standardowe maja 120*)
2 - każda się sprawdzi, ja bym szukał min 500lm do łazienki na sztuke. Sam mam 4szt po 580lm i jest wystarczająco, łazienka ok 4,4m2

3 - jak wyżej - tylko nie wąski
  • Odpowiedz
@trapist_e: dzięki za wyjaśnienie

@masqu88: Tobie również bardzo dziękuję. Odpuszczam w takim razie.

Inna sprawa, po co Ci smart żarówki do łazienki??


No cóż, dla klimatu podczas kąpieli we dwoje, hehe. Taka fanaberia. Ale odwiodłeś mnie od tego zakupu. Zamiast tego może kupię bar Philips Hue.
  • Odpowiedz
@Waldemar_Wpieldor: działam w branży LED od 8 lat prawie. Wszystkei bajery typu ściemnianie, zmiana barwy to zabawa na 2 góra 4 dni. Potem zostawiasz na defaultowym ustawieniu. Smart oświetlenie ma sens jeśli za ich pomocą coś ma sie wykonywać. Np. czujnik światła gdy wykryje mało światła włącza oświetlenie, przychodzisz do domu, czujnik ruchu wykrywa ruch i odpala oświetlenie. Do tego sterowanie głosowe itp. Jeśli chcesz tanim kosztem spróbnować to kup
  • Odpowiedz
@masqu88: czy mógłbym wykorzystać fakt, że rozmawiam ze znawcą tematu i spytać ile wg Ciebie potrzeba takich żarówek w łazience 4,88m? Zdaję sobie sprawę, że to zależy od watów itd., chodzi mi jedynie o rząd wielkości. Bo na chwilę obecną nie mam zupełnie pojęcia, czy wystarczą 4 żarówki, czy 8.
  • Odpowiedz
@Waldemar_Wpieldor: zależy od rozkładu rzeczy w pomieszczeniu. Bo jak masz np. zabudowe z pralka to nie potrzebujesz tam światła. jeśli masz mniejwięcej w kształcie kwadratu to spokojnie 4-6 wystarczy. Zależy jakie oprawy będziesz dawał. Ale lepiej mieć więcej czyli np. 6szt i dać tam mocniejsze GU10 np. 7W 580lm. Bo zawsze możesz zbić ilość światła jakby bylo za dużo dając słabsze GU10 np. 5W 400lm. W drugą strone jest gorzej
  • Odpowiedz
@Waldemar_Wpieldor: Oświetlenie do łazienki kupiłem w ikea i jestem bardzo zadowolony. Są lampy specjalnie przystosowane do wilgotnych pomieszczeń i ciepła barwa światła jak w starych żarówkach.
  • Odpowiedz